Piektdien, 20. martā, portāls TVNET intervēja Latvijas Republikas Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu par Covid-19 krīzes aktualitātēm. Premjerministrs papildus citiem jautājumiem sniedza ieskatu gan valdības plānos atbalstīt grūtībās nonākušos uzņēmumus, gan ieskicēja aptuvenās prognozes par krīzes ilgumu.
Vēl vakar notika Ministru kabineta ārkārtas sēde, kurā tika minēts, ka valsts sniegtais atbalsts Covid-19 krīzes seku likvidēšanai ir jau sasniedzis 2 miljardus eiro. Domāju, ka daudziem mūsu lasītājiem, skatītājiem, klausītājiem ir radies jautājums – no kurienes tad īsti tiek ņemta šī nauda?
Faktiski ir trīs avoti. Tas pirmais avots ir valsts kase. Valsts kasē ir nauda apmēram miljards eiro, kas ir daļa no mūsu ārējā parāda, bet nav daļa no mūsu budžeta deficīta. Tātad tā ir uzreiz pieejama nauda un mums nav jāiet tālāk finanšu tirgos. Protams, ja šo naudu izmantojam, tas palielinās budžeta deficītu, bet mēs esam pilnīgi gatavi to šajā krīzes situācijā darīt. Otrs miljards kombinējas daļēji no naudām, ko ir spējis piesaistīt ALTUM, un Eiropas Savienības fondiem. Tātad, ja saliekam kopā visus pieejamos avotus šobrīd, sanāk aptuveni divi miljardi.
Mūsu lasītājs ir iesūtījis jautājumu par ēnu ekonomikā strādājošajiem. Viņš vērš uzmanību uz to, ka pagaidām runājam par aptuveni 130-270 tūkstošiem cilvēku, uz kuriem nodokļu nemaksāšanas dēļ neattieksies valdības atbalsta pasākumi. Viņiem arī šajā situācijā ir grūtības kaut kur aizbraukt, jo robežas daudzām valstīm ir slēgtas. Vai ir plāns, kā risināt šādu problēmsituāciju?