Latvijas lielajās pilsētās ir ieviesti piesardzības pasākumi izglītības, sociālās aprūpes, medicīnas iestādēs un sabiedriskajā transportā, informēja Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) mediju attiecību konsultants Kaspars Līcītis.
Lielajās pilsētās ieviesti piesardzības pasākumi izglītības, sociālās aprūpes un medicīnas iestādēs
Kā liecina LLPA apkopotā informācija, lai pasargātu klientus no iespējamās inficēšanās, tiek ieviesta karantīna sociālā atbalsta iestādēs, būtiski ierobežojot apmeklētāju vizītes. Pārtraukta arī pasākumu organizēšana ar viesu piedalīšanos.
Kā piemēru Līcītis minēja to, ka karantīna ir spēkā visos trīs Rīgas pašvaldības sociālās aprūpes centros, krīzes centros un īslaicīgās uzturēšanās mītnē. Pašvaldībās uz laiku ir pārtraukta visu veidu dienas centru darbība. Rīgā darbu turpina četras zupas virtuves un sešas siltā ēdiena izsniegšanas vietas, ievērojot visas higiēnas un drošības prasības.
Ievērojot pastiprinātus piesardzības pasākumus, pašvaldības turpina nodrošināt sociālo palīdzību un pakalpojumus mājās - mājas aprūpi, invalīdu asistentu, ģimenes asistentu, atbalsta personu, atbalsta ģimenes pakalpojumus, piebilda Līcītis.
Nepieciešamības gadījumā tos iespējams nodrošināt lielākam cilvēku skaitam. Piemēram, Valmierā tas plānots, sadarbojoties ar lielākajām nevalstiskajām organizācijām - Valmieras novada fondu, biedrību "Kristīgais žēlsirdības centrs", Latvijas Samariešu apvienību, Latvijas Sarkanā Krusta Valmieras nodaļu, biedrību "Sev, tev un ģimenei". Tāpat Valmieras pašvaldība ir aicinājusi iedzīvotājus pieteikties, ja viņi nespēj nodrošināt pamatvajadzības, kā arī informēt par zināmajiem līdzcilvēkiem, kam tāda vajadzība varētu rasties.
Lai ierobežotu pacientu un personāla inficēšanos, drošības pasākumi ir ieviesti arī pašvaldību ārstniecības iestādēs, tostarp iekārtotas atsevišķas telpas pacientu izolācijai. Tiek nodrošināti individuālie aizsardzības līdzekļi un dezinfekcijas līdzekļi. Darbiniekiem ir iegādāti specializētie individuālās aizsardzības līdzekļi. Īpaši pasākumi noteikti Rīgas Dzemdību namā, tostarp ir sākta vīrusu un bakteriālā filtra aprobācija, stāstīja Līcītis.
Liepājas Reģionālajā slimnīcā noteikta karantīna, pacientu apmeklēšana ir aizliegta. Rīgā ir apzināts papildu personāla saraksts, kuru varētu iesaistīt pacientu aprūpē kritiskā situācijā.
Līcītis skaidro, ka visās Latvijas lielajās pilsētās augstākajās un profesionālajās izglītības iestādēs mācības klātienē ir pārtrauktas, iespēju robežās tās notiek attālināti. Noslēdzoties skolēnu brīvlaikam, arī skolās mācības notiek attālināti. Iepriekš plānotie 12. klašu centralizētie eksāmeni svešvalodās pārcelti uz 12.-15. maiju. Tāpat ir pārtraukta visu kultūrizglītības un sporta profesionālās ievirzes un interešu izglītības programmu mācību procesu norise, tostarp treniņi, sacensības un mēģinājumi.
Vairumā Latvijas lielo pilsētu ir būtiski ierobežota pirmsskolas izglītības iestāžu darbība. Daudzviet bērnudārzos un aukļu dienestā ir tikai dežūrgrupas, lai nepieciešamības gadījumā nodrošinātu to vecāku bērnu pieskatīšanu, kuriem nav citu iespēju. Darbu turpina pirmsskolas izglītības iestādes Jūrmalā. Lai apmeklētu pirmsskolas izglītības iestādi, vecākiem ir jāiesniedz rakstisks apliecinājums, ka bērns un ģimene nav bijusi ārvalstīs, nav bijusi kontaktā ar Covid-19 saslimušajiem vai kontaktpersonām.
Atsevišķās pilsētās ir plānots mainīt pirmsskolas izglītības iestāžu darba organizāciju. Piemēram, Liepājā tagad būs atvērti četri bāzes bērnudārzi. Savukārt privātās pirmsskolas izglītības iestādes darbību turpina atbilstoši pašas iestādes noteiktajai kārtībai, piebilda Līcītis.
Pašlaik vairuma lielo pilsētu pašvaldības iestādēs un kapitālsabiedrībās ir būtiski ierobežota apmeklētāju apkalpošana klātienē. Lielākoties darbs notiek attālināti, sazinoties telefoniski vai elektroniski.
Uzmanība tiek pievērsta arī sabiedriskajam transportam. Tajā tiek veikta dezinfekcija un tīrīšana, pēc iespējas biežāk tiek vēdināti gan transportlīdzekļi, gan sabiedriskās koplietošanas telpas. Piemēram, Rēzeknē vadītājiem uzdots dezinficēt sēdekļus un rokturus katra maršruta noslēgumā. Autobusu vadītāju aizsardzībai izsniegti cimdi un maskas. Daugavpils dome pasažieru plūsmas mazināšanas nolūkā atcēlusi atvieglojumus braukšanai sabiedriskajā transportā, informēja Līcītis.
No 13.marta līdz 14.aprīlim Latvijā saistībā ar Covid-19 vīrusu izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojošu pasākumu ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību.
Ir aizliegti visi sabiedrībai publiski pieejami svētku, piemiņas, izklaides, kultūras, sporta, atpūtas pasākumi, arī naktsklubos un diskotēkās, kā arī aizliegtas sapulces, gājieni, piketi un reliģiskās darbības veikšana pulcējoties.
Tāpat ir ierobežota neorganizēta pulcēšanās kultūras, izklaides, atpūtas, sporta un reliģisko norišu vietās vairāk nekā 50 cilvēkiem vienlaikus, kā arī noteikti citi ierobežojumi.