Gan Veselības ministrijas, gan Iekšlietu ministrijas amatpersonas atzīst, ka līdz šim nepilnīgi organizēta repatriācijas reisu sagaidīšana, ļaujot atbraukušajiem nekontrolēti doties sabiedrībā, tāpēc ar pēdējiem reisiem atbraukošos kontrolēti izvedīs no lidostas ar speciāli organizētiem "Rīgas satiksmes" autobusiem, vēstīja "TV3 Ziņas".
Pēdējos repatriētos no lidostas izvedīs ar speciāli organizētiem autobusiem (13)
Kā vēstīja raidījums, daļa ar repatriācijas reisiem no ārzemēm atvesto tautiešu bezatbildīgi rada riskus sabiedrības drošībai. Pēc iznākšanas no lidostas daži apskaujas ar pakaļ atbraukušajiem radiniekiem, bet citi, lai nokļūtu mājās, sēžas taksometros vai brauc ar 22.autobusu uz Rīgas centru.
Raidījums ziņoja, ka iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) panācis vienošanos ar Rīgas pašvaldības pagaidu administrāciju, ka rīt un 30.martā gaidāmos repatriācijas pasažierus kontrolēti izvedīs no lidostas ar speciāli organizētiem "Rīgas satiksmes" autobusiem.
"Ja izmanto parasto sabiedrisko transportu, tad riski ir pietiekami augstāki nekā ar atsevišķu transportu, kas nogādā cilvēku dzīvesvietā," sacīja Rīgas pilsētas pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševičs.
Iekšlietu ministrs skaidroja, ka tiek domāts, kā veidot šos maršrutus, lai būtu iespējams cilvēkus nogādāt maksimāli tuvu viņu dzīvesvietai. Ministrs sacīja, ka jau no paša sākuma esot uzskatījis, ka vajadzēja lidostā izveidot vienotu, drošu transporta koridoru.
Arī Veselības ministrija atzinusi, ka nav bijis pareizi cilvēkiem no lidostas pašiem braukt mājās, jo daudzi bijuši bezatbildīgi. "Faktiski šis ir tāds liels risks. Es pat nezinu, vai tā ir kļūda vai caurums, bet liels risks. Pēdējās dienās atgriezās ļoti liels skaits cilvēku, un visdrīzāk, mēs nebijām gatavi adekvāti noreaģēt tik lielam skaitam cilvēku, kas atgriezās, un nevarējām to tik operatīvi noorganizēt," saka ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško.
Veselības ministrijai tagad arī pēc būtības nepatīkot, ka satiksmes ministrs devis atļauju tik daudziem repatriācijas reisiem. "Nav vairs īsti atbalstāmi tie repatriācijas reisi, it sevišķi iebraukšana tādā skaitā. Mums nerodas neviens brīdis, kad mums neieplūstu liels daudzums cilvēku. Visu laiku ir situācija, ka ierodas un ierodas jauni cilvēki no valstīm, kur ir daudz lielāka slimības izplatība nekā Latvijā," teica Mūrmane-Umbraško.
Jau ziņots, ka līdz 14.aprīlim Latvijā saistībā ar jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 vīrusa izplatību izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojumu. Tostarp ir atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi caur lidostām, ostām, ar autobusiem un dzelzceļa transportu, izņemot pasažieru pārvadājumus ar valsts gaisa kuģiem un militāro transportu.
Vienlaikus ar satiksmes ministra atļauju var tikt pieļauti izņēmumi un pēdējās pusotras nedēļās Latvijā ienākuši vairāki desmiti repatriācijas avioreisu, kā arī prāmju reisi.
Piektdien uz Rīgu tiks veikti repatriācijas reisi no Londonas Apvienotajā Karalistē, Amsterdamas Nīderlandē, Frankfurtes Vācijā un Stokholmas Zviedrijā.
Atbildīgās iestādes brīdina visus ceļotājus, ka atgriešanās mājās nozīmē Latvijā pieņemto lēmumu stingru ievērošanu, tai skaitā 14 dienu ilgu pašizolāciju.
Ārlietu ministrija informējusi, ka, ievērojot sabiedrības veselības intereses un ārkārtējās situācijas apstākļus, pēc 27.marta valsts organizētie repatriācijas reisi nenotiks. Vienlaikus, lai dotu iespēju atgriezties Latvijā ceļotājiem, kas atrodas tālos pasaules nostūros ar neregulāru satiksmi uz Eiropu, 30.martā notiks pēdējais "airBaltic" īstenotais repatriācijas reiss no Frankfurtes.