Divas nedēļas neziņā un stresā. Kamēr ierastā pasaules kārtība brūk, vienīgais, ko tu vari darīt, ir “palikt mājās”. Un tu nezini, cik ilgi vēl dzīvosi spoku pilsētā. Sasprindzinājums pieaug. Par to, kam gatavojas psihiatri, kā izkļūt no ieilgušās trauksmes sajūtas, saglabāt “vēsu prātu”, un ko mūsos mainīs krīze, TVNET saruna ar Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras profesoru, ambulatorā centra „Veldre” vadītāju Māri Taubi.
Ārkārtas situācija ilgst divas nedēļas, un jaunās realitātes pavadoņi ir apjukums, neziņa, bailes. Spriedzes līmenis pieaug. Cik ilgi cilvēks var izturēt konstantu stresu un kādas tam var būt sekas?
Situācija ir nopietna vairāku apsvērumu dēļ. Ja sezonālas slimības mēs varam prognozēt, vai terora akts notiek pēkšņi, bet ilgst neilgu laiku, kā, piemēram Zolitūdes traģēdija, tad šī situācija ir atšķirīga. Trakākais ir neziņa, kas notiks tālāk, cik ilgi vīruss turpinās izplatīties, kā to ārstēt, - ir ārkārtīgi daudz nezināmo. Otra lieta ir izolācija, trešā, ļoti būtiska, sociāli ekonomiskās situācijas pasliktināšanās. Cilvēkiem ir jāsēž mājās neziņā par darbu, pienākumiem, naudu. Visi šie faktori neizbēgami ietekmē psihi. Attiecībā uz psihiatriju ir pētītas dažādas epidēmijas - SARS-1, MERS, Ebola, bet tās neatnāca līdz Eiropai. Aizgāja bojā daudz cilvēku, bet lokālās vietās. Mēs par to dzirdējām, bet likās, ka tas ir tālu. Šis vīruss ir izrādījies lipīgāks un izraisījis pandēmiju. Sākumā visiem likās, ka nekas traks nenotiks - gan jau drīz pāries, cilvēki situāciju neuztvēra nopietni. Arī valdības retorika un darba stils sākumā bija paviršāks, bet mainījās, izprotot situācijas nopietnību. Kad ieviesa ierobežojumus, cilvēki nobijās.