Šodien 24. maijā mūsu skaistajai Latvijas pērlei - Rundāles pilij aprit 287. gadadiena! Tam par godu aicinām ielūkoties mūsu video rakstu rubrikas "Rundāles pils galma noslēpumi" 4. sēriju arhīvā. Ja jau svētki - tad lai aiziet balle pilī!
"Rundāles pils galma noslēpumi" 1. sērijā uzzinājām visu par rokoko laika modi, otrajā iejutāmies hercogu ādā, ģērbjot neskaitāmas drēbju kārtas. Trešajā sērijā ielūkojāmies vēl privātāk hercogu dzīvē - viņu guļamistabā un vannas istabā.
Bet tagad laiks hercogu ballei - uzzināsi visu sīki un smalki kā notika gatavošanās un kas galu galā notika šajā pasākumā. Populārākās dejas, koķetērijas māksla, vēdekļu slepenā valoda un, protams, jautājums, kas daudzus tūristus neliek mierā - kur šie visi daudzie viesi gāja uz "dāmu istabu"?
4. sērijas video.
Balles karalis - menuets
Luijs XIV jeb Saules karalis bija kaislīgs dejotājs, un viņa valdīšanas laikā attīstījās gan galma - sabiedrības deja, gan skatuviskā deja, kas lika pamatus baleta attīstībai.
Menuets tika uzskatīts par dejas karali Eiropas galmos, kur balles laikā augstākā sabiedrība demonstrēja manierīgas pozas un ceremoniālus reveransus. Ap 1650. gadu tas kļuva par Saules karaļa galma deju, kas tika stingri shematizēta.
Izdejojot plūstošos menueta soļus un figūras, galminieki cēli demonstrēja savus krāšņos tērpus un absolūto eleganci. Tomēr patiesībā 3/4 taktsmērs un mērenais temps bija tāpēc, ka tā laika tērpi un pūderētās parūkas nepieļāva straujākus deju soļus.