Katastrofu laikā valstis bieži vien met pie malas iepriekšējās domstarpības un piedāvā palīdzīgu roku pat saviem ienaidniekiem. Piemēram, pēc 2003. un 2012. gada postošajām zemestrīcēm Irānā palīdzību piedāvāja tās zvērinātā ienaidniece ASV. Taču Covid-19 pandēmijas laikā divi aktīvākie samarieši - Krievija un Ķīna - ar šķietamu palīdzību cenšas sasniegt savus ģeopolitiskos mērķus, portālā "Foreign Policy" raksta Londonas Karaliskā Apvienoto dienestu institūta (RUSI) pētniece Elizabete Brova.
Vladimirs Putins pēc 21.marta telefonsarunas ar Itālijas premjerministru Džuzepi Konti izsūtīja deviņas "Il-76" lidmašīnas ar humāno palīdzību un apmēram simt militāro speciālistu cīņā ar epidēmijām, kā arī mobilos dezinfekcijas kompleksus un laboratorijas. Taču, kā vēlāk izdevumam "La Stampa" stāstīja informācijas avots augstākajās Itālijas politiskajās aprindās, 80% no sūtījumiem esot bijuši pilnīgi nederīgi vai ar mazu izmantojamību.
"Citiem vārdiem, sūtījumi bija aizbildinājums," sacīja informācijas avots. Sūtījumos esot bijis, piemēram, bakteriālās dezinfekcijas aprīkojums un ķīmiski-bioloģiskās sterilizācijas āra laboratorijas, nevis elpināšanas aparāti un personīgie aizsarglīdzekļi, kas pašlaik tik ļoti nepieciešami Itālijai. Turklāt speciālistus sūtīja Krievijas Aizsardzības ministrija, nevis Veselības ministrija. Daudzi no viņiem ir virsnieki Krievijas bruņoto spēku medicīniskajā spārnā, nevis praktizējoši ārsti, kādus parasti sūta palīgā šādās krīzēs, vēsta "La Stampa".
Krievijas virsnieki atrodas Bergamo apvidū Itālijā, kur, saskaņā ar Krievijas vēstnieka sniegtajām ziņām, viņi dezinficēšot pārpildītos pansionātus. Nepilnu divu stundu brauciena attālumā atrodas liela ASV militārā bāze Vičencā, un krievu virsnieki brauc "pa NATO ceļiem", piezīmēja kāda Krievijas TV personība. Politikas komentētāju vidū izskanējušas bažas par spiegošanas iespēju.