Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Pētnieki domā, ka koronavīrusa dēļ Zeme mazāk vibrē (4)

Ceļi
Ceļi Foto: Unsplash

Jaunā koronavīrusa pandēmija, iespējams, samazinājusi Zemes vibrāciju, ko iepriekš izraisīja industriālās mašinērijas un transporta izmantošana visā pasaulē.  

Seismologi saka: kopš tika pieņemti mēri, lai ierobežotu vīrusa izplatību, ir novērots pamatīgs kritums planētas “seismiskā trokšņa" līmenī. Šī pastāvīgā zemes vibrācija ir vairāku faktoru rezultāts, no kuriem viens ir cilvēka aktivitāte. 

Šīs vibrācijas tiek uztvertas un ierakstītas ar seismometriem – instrumentiem, kurus parasti izmanto, lai paredzētu zemestrīces un vulkāna izvirdumus. Fona seismiskais troksnis tiek ņemts vērā, kad zinātnieki pēta dažādus ģeoloģiskos notikumus. 

Lai ierobežotu “Covid-19" izplatību, nu jau visā pasaulē ir pieņemti stingri mēri - slēgtas robežas, aizliegta pulcēšanās, ierobežota transporta kustība utt. Šie mēri ir apturējuši daudzas industrijas un transporta tīklus. 

Tiek uzskatīts, ka ceļu noslogojuma samazināšanās un klusums industriālajā darbībā ir tik liels, ka varētu būt pamatīgs kritums oglekļa dioksīda emisijās, rakstīts izdevumā “BBC". 

Tomēr šis kritums, kā izskatās, licis mazināties arī “seismiskā trokšņa" līmenim. Zinātniskajam žurnālam “Nature" seismologs Tomass Lekoks pastāstīja, ka viņa veiktie ieraksti liecina, ka “seismiskais troksnis" ir samazinājies par trešdaļu. 

Līdzīgu trokšņa kritumu novēroja arī Lielbritānijas seismologs Stīvens Hiks. Sociālajā tīklā Twitter viņš publicēja grafikus, parādot “seismiskā trokšņa” vidējo kritumu dienā.         

“Izskatās diezgan skaidri, ka pēdējās dažās dienās trokšņa palielināšanās rītausmā nav tik strauja kā pēdējās dažās nedēļās. Es domāju, ka tas ir rīta rosības samazināšanās dēļ, jo daudzi cilvēki tagad strādā no mājām," komentēja Hiks. 

Tādu pašu samazinājumu trokšņa līmenī novēroja arī ģeofizikas doktorante Seleste Labedza Losandželosā. 

“Kritums ir ievērojams," viņa teica. 

“Seismiskā trokšņa” līmeņa kritums var palīdzēt zinātniekiem labāk novērot un pētīt zemestrīču un vulkānu aktivitāti. Bez fona trokšņa ir vieglāk pamanīt sīkas izmaiņas seismiskajā aktivitātē. 

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu