Covid-19 pandēmiju neapkaro slimnīcās. Slimnīcas ir domātas tiem gadījumiem, kuri ir īpaši nopietni, un tam, lai mīkstinātu vīrusa triecienu sabiedrībai. Paziņojumi sabiedrībai - mazgājiet rokas, ievērojiet klepošanas noteikumus, ievērojiet distanci - ir principā dimensijas, kurās notiek cīņa pret vīrusu, intervijā pauda Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas reģionālā direktora īpašais pārstāvis Latvijā Mišels Tirēns.
Par Covid-19 globālo izplatību. Ja pareizi saprotu, tad pašreizējais globālās pandēmijas epicentrs ir Eiropa. Vai uzskatāt, ka Eiropas valstis pietiekami laikus sagatavojās tā atnākšanai no Ķīnas? Tā vien šķiet, ka dažām no tām vīruss nāca kā pārsteigums.
Paskatīsimies uz to no citas puses. Pandēmija pati par sevi nesākās kā pandēmija. Tā sākās kā uzliesmojums – koronavīruss kaut kur parādījās un tad tika pārnests tālāk. Es uzskatu, ka pasaule ne vienmēr šīs lietas var paredzēt. Šī nav pirmā reize. Tomēr neviens nevar tikt vainots par to, ka tika pārsteigts nesagatavots kam tādam, kas notiek, iespējams, 1, 2 vai 3 reizes gadsimtā. Domāju, ka ir svarīgi tas, ka katra valsts izprot situācijas nopietnību un tad īsteno visus nepieciešamos proporcionālos pasākumus, lai būtu soli priekšā vīrusa izplatībai, nevis soli aiz tās. Brīdī, kad tu sāc no šīs izplatības atpalikt, tu arī turpināsi atpalikt.
Jā, vīruss sākās Ķīnā un Ķīna rīkojās drastiski. Cilvēki pat bija par šiem aizliegumiem pārsteigti. Tomēr vīruss atnāca uz Eiropu, tāpēc ka cilvēki pasaulē nemitīgi pārvietojas, un pašlaik tas ir izplatījies globāli - tas ir visur. Jautājumi - kur ir epicentrs; vai mēs esam epicentrs; vai mēs esam pieļāvuši kļūdas - tie visi ir nenozīmīgi. Tagad tā ir globāla pandēmija un vīruss ar atšķirīgiem intensitātes līmeņiem ir gandrīz visur. Mums būtu jāskata tas tieši tā. Eiropa saskaras ar šo problēmu bez īpašas pieredzes.