No vienas puses krīze saliedē ap prezidentu, no otras puses – ja krīze ir dziļa un plaša (un izskatās, ka Amerikā tā tāda būs), Trampa sākotnējā bezreakcijas novilcināšanās nepaliks nepamanīta. Tu vari medijos (Fox News un citos) radīt tēlu un celt savu popularitāti, bet kādā brīdī realitāte, kas apkārt amerikāņiem ir un būs, varētu sasniegt arī parastos iedzīvotājus. Šis ir viens no scenārijiem par Covid-19 ietekmi uz demokrātu un republikāņu balsīm pirms gaidāmajām vēlēšanām ASV, kuru raidījuma «Pasaule kabatā» intervijā ieskicēja politologs Mārtiņš Hiršs.
Kāda tad īsti ir bijusi Covid-19 krīze ASV un kāds ir bijis Trampa risinājums šīs krīzes apkarošanai? Vai tavuprāt tas ir bijis efektīvi?
Esmu pētījis ASV iekšpolitiku/ārpolitiku savā profesionālajā karjerā, bet es arī ASV pirms sešiem gadiem studēju. Ir daudzi draugi un paziņas, ar ko tagad runāju ASV, un varu sniegt ieskatu viņu perspektīvā. Ja pasaulē vai ASV ir jebkāda krīze, tad ir ļoti svarīga krīzes komunikācija. ASV Slimību un profilakses kontroles centram ir veselas rokasgrāmatas par to, kā jākomunicē ar sabiedrību, ja ir kāda lielāka vai mazāka krīze. Īsumā – nodotajam vēstījumam būtu jābūt saprotamam, konsekventam un empātiskam. Ja skatāmies uz Donaldu Trampu kā ASV prezidentu, tad visas viņa prezidentūras laikā un arī pirms tam viņš nav bijis ne saprotams, ne konsekvents, ne empātisks.
Lielā mērā ASV ir bijusi lēna un haotiska atbilde uz Covid-19 jau no pirmās dienas, kad šī slimība parādījās. Salīdzinot ar ASV, Baltija reaģēja uzreiz un slimnieku skaita pieaugums ir bijis salīdzinoši lēns. Savukārt ASV pēdējās dienās ir bijuši vismaz 200 000 saslimušo.