Ir nešaubīgi, ka Krievijas sūtītās humānās palīdzības kravas Covid-19 apkarošanai ir Kremļa īstenotā kognitīvā kara izpausme. Šā kara mērķis ir radīt attieksmes maiņu Eiropas valstu sabiedrībās, lai pārliecinātu par nepieciešamību īstenot Krievijai labvēlīgāku ārpolitiku (piemēram, atcelt starptautiskās sankcijas), raidījuma «Pasaule kabatā» intervijā pauda Valsts prezidenta padomnieks Nacionālās drošības jautājumos Jānis Kažociņš.
Varbūt sākšu ar to, ko jūs minējāt ziņu aģentūrai LETA. Jūsuprāt, Krievija var Covid-19 krīzi Rietumvalstīs izmantot, lai mainītu pret to attieksmi. Varbūt jūs varat paskaidrot, kā tad tieši šī attieksme var tikt mainīta?
Jautājums ir par to, kas Krievijai (tai skaitā Ķīnai) ir vajadzīgs. Tās vēlas nostiprināt vai atgūt savu lielvalsts statusu un jūt, ka Rietumu demokrātijas ir šī statusa apdraudējums. Īpaši tas ir Krievijas gadījumā, jo Krievija ir ekonomiski vāja, bet vēlas šo vājumu kompensēt ar dažādiem citiem veidiem – tai skaitā militāru varu. Tas nozīmē, ka NATO alianse un Eiropas Savienība patiesībā Krievijai neļauj ieņemt to vietu, kur Kremlis vēlētos sevi redzēt pasaules politikā. Tādēļ viņi darīs, ko var, lai šķeltu NATO un Eiropas Savienību. Šajos apstākļos, kad mums uzbrūk pandēmija (tāda, kāda nav redzēta kopš 1918. gada), Krievija var arī izmantot dažādas informācijas tehnikas, lai mēģinātu viest šaubas Rietumu demokrātijās par to, kādā veidā mūsu demokrātiskās valdības ar šo pandēmiju tiek galā.