Tas, uz ko es varbūt aicinātu, ir skatīties, ka savā ziņā šī krīze [Baltkrievijā] ir mūsu iespēja palielināt tranzīta apjomus. Kāpēc? Ja Baltkrievijai saasināsies attiecības ar Krieviju, tad tā meklēs iespējas, kā diversificēt tranzītu un eksportu. Līdz ar to varētu tikt izmantotas mūsu ostas, raidījuma «Pasaule kabatā» intervijā pauda Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētniece un RSU doktorante Beāte Livdanska.
Sākšu ar jautājumu par Covid-19 izplatību Baltkrievijā kopumā. Ja nemaldos, tad šajā valstī no valdības puses pagaidām ir bijusi salīdzinoši noraidoša attieksme. Prezidents Lukašenko ir pat iedrošinājis cilvēkus strādāt laukos, rādījis piemēru, spēlējot hokeju, un teicis, ka vodka nogalinot jebkuru vīrusu. Vai gadījumā šāds valdības signāls neveicina Covid-19 izplatību?
Tas, ko Lukašenko ir teicis par vodkas dzeršanu, strādāšanu uz lauka, maizes ēšanu un darbošanos ar traktoru, lai vīruss nevienam netiktu klāt, kā arī tas, ka valstī nav panikas un nevajadzētu ņemt piemēru no citām valstīm (tai skaitā Krievijas), varētu norādīt ne tik ļoti uz to, ka viņš nevēlas paniku tautā, bet gan drīzāk kārtējo reizi uz viņa saimnieka pieeju. Šī skaļā retorika gluži vienkārši vēl vairāk akcentē to, kas viņš ir kā vadītājs. Šobrīd nekas neliecina, ka kaut kas šajā retorikā varētu mainīties. Tās ir izpausmes, kā viņš cenšas saglabāt savu kā autoritāra līdera pozīciju sabiedrībā.
Varbūt arī vari paskaidrot mūsu lasītājiem, skatītājiem un klausītājiem – kas tad īsti mudina Lukašenko pieņemt šādu krīzes nopietnības mazināšanas politiku? Kas ir galvenie iemesli?