Jauno "kapu detektīva" sezonu es atklāju Pļavnieku kapsētā - meklējot viena no dižākajiem PSRS bundziniekiem, grupu "Eolika" un "Katedrāle" dalībnieka Eināra Raibā (1941-1972) atdusas vietu.
Izklausās visai ironiski, bet kapi pašlaik varētu būt viena no labākajām vietām, kur glābties no koronavīrusa, tā uzspiestajiem ierobežojumiem un citiem cilvēkiem. Kapi ir lieliski. Īpaši pavasarīgā un saulainā laikā, kad kapu priedēs, kas kā durkļi slejas debesīs, dzied kaut kādi putni, bet pa stumbriem man nesaprotamā veidā vertikāli bizo vāveres, kamēr koku pavēnī, akmens pieminekļos kaltas, sēž skumjas, atmiņas, piemiņas, kultūra un vēsture.
Kā jau īstam latvietim, kapu kultūrai arī manā šūpulī bija garantēta vieta. Vēl tikko pratis staigāt, es jau precīzā "skujiņā" mācēju nogrābt vajadzīgo kapavietu, bet ceļu līdz kapsētas ūdens "kolonkai" varēju atrast aizsietām acīm. Tāpēc nostalģija, kas tagad mani pārņem, ieejot jebkurā kapsētā un sajūtot to tikai Latvijas kapiem raksturīgo skuju un smilšu smaržu, ir smeldzīgi patīkama. Kā nu ne? Kapi ir daļa no manis un daļa no mūsu kultūras.
Lai nu kā, arī šajā pavasarī nolēmu turpināt savu "kapu detektīva" seriālu un ar pēc iespējas ierobežotāku informāciju meklēt dažādu vēsturē zināmu cilvēku atdusas vietas. Iepriekš mistikas apvītā un sasodīti aizraujošā gājienā man izdevās atrast Eižena Finka kapu Pokrova kapos, bez liekām pūlēm apmeklēt Bēthovena labākā drauga Ferdinanda Amendas kapu, apciemot zināmā lietuviešu mākslinieka un komponista Mikaloja Konstantīna Čurļoņa kapu Rasu kapsētā Viļņā, kā arī piepildīt sapni un atrast, un apmeklēt Franca Kafkas kapu Prāgā.