Covid-19 epidēmijai izplatoties visā pasaulē, valstis viena pēc otras aizslēdza savas robežas, lai cīnītos pret jauno vīrusu. Pandēmijas sākumā vairums valstu gan rīkojās pēc līdzīga scenārija, ko galvenokārt raksturoja noliegums un vilcināšanās. Tagad, kad globālā uzmanība ir koncentrēta uz vīrusa tālākas izplatīšanās novēršanu un mirušo skaita palielināšanās mazināšanu, četras valstis, kurās ar Covid-19 apkarošanu veicies vislabāk, piedāvā pārējai pasaulei 12 mācības, ko tās guvušas epidēmijas laikā, vēsta ASV raidorganizācija CNN.
Taivāna
Taivāna atrodas vien 180 kilometru attālumā no vīrusa epidēmijas epicentra Ķīnas, kas potenciāli varēja nozīmēt, ka Covid-19 epidēmija valstī varētu izvērsties katastrofā. Saskaņā ar Džonsa Hopkinsa Universitātes (JHU) prognozēm, janvāra beigās Taivānā vajadzēja būt otrajam lielākajam Covid-19 gadījumu skaitam pasaulē.
Tomēr Taivānā reģistrēti vien nepilni 400 Covid-19 gadījumi, tostarp tikai seši mirušie. Aprīļa vidū Taivānā jau bija tāda situācija, kad dienas laikā netiek reģistrēts neviens jauns inficēšanās gadījums.
Vīrusa izplatību Taivānai izdevās ierobežot, neieviešot stingrus pasākumus, piemēram, rīkojumu iedzīvotājiem palikt mājās.
Taivānā pastāv augsta līmeņa universālā veselības aprūpe, tomēr valsts panākumu atslēga cīņā ar Covid-19 bija tās gatavība epidēmijai, centralizēta plānošana un rīcība, kā arī rūpīga un ātra ar inficētajiem kontaktā nonākušo cilvēku identificēšana.
Mācība #1: Gatavība
Taivānas gatavība Covid-19 epidēmijai lielā mērā skaidrojama ar valsts gūtajām mācībām no SARS (smagā akūtā respiratorā sindroma) epidēmijas, kuras laikā 2003.gadā mira 181 Taivānas iedzīvotājs.
Pēc SARS epidēmijas Taivāna izveidoja īpašu Epidēmiju kontroles centru, kurš var operatīvi sākt darboties, lai koordinētu varas iestāžu rīcību epidēmiju gadījumā. Covid-19 epidēmijas laikā šis mehānisms tika iedarbināts jau 20.janvārī - dienu pirms Taivānā tika apstiprināts pirmais inficēšanās gadījums.