Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātnieki, pētot Latvijā sastopamo "SARS-CoV-2" vīrusu genomus, atklājuši, ka vīruss pie mums ieceļojis no Ķīnas, Beļģijas, Francijas, Vācijas. Turklāt Latvijā sastopamā vīrusa ģenētiskajā kodā ir atklātas vairākas unikālas mutācijas. Kā, izplatoties Latvijā, vīruss paguvis izmainīties un par ko liecina šīs mutācijas, stāsta Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centra direktors, Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes profesors Jānis Kloviņš.
Paskaidrojiet, lūdzu, ko īsti nozīmē jaunatklātās koronovīrusa ģenētiskā koda mutācijas?
Vīrusa genomā Latvijā ir atrastas 12 jaunas mutācijas, lai gan vīrusam kopš tā izplatīšanās ir radušās daudz vairāk izmaiņu, un šo izmaiņu kopums raksturo vīrusu. No katra cilvēka izdalītais vīrusa paraugs ir unikāls pēc sekvences (sekvencēšana ir molekulārās bioloģijas pētniecības metode, ar kuru tiek noskaidrota gēnu struktūra ģenētiskajā materiālā), un tas ir viens no iemesliem, kāpēc gribam noskaidrot izmaiņu secību vīrusā.
Vai tas nozīmē, ka katrā cilvēkā vīruss ir nedaudz atšķirīgs?
Nokļūstot cilvēkā, vīruss strauji vairojas, proti, infekcijas laikā cilvēkā nomainās daudzas vīrusu paaudzes. Tas nozīmē, ka dzīves ciklu laikā vīruss savā genomā uzkrāj daudzas izmaiņas, ko saucam par mutācijām. Kad vīruss pamet saimniekorganismu un nokļūst nākamajā, tas līdzi nes mutācijas.
Tas dod mums iespēju atšķirt konkrēto vīrusu no iepriekšējiem vīrusa variantiem - katram jaunajam ir nelielas izmaiņas.
Pat bez mutācijām, kas pirmo reizi parādījušās Latvijā, mēs vīrusu varam sagrupēt pēc mutācijām, ko tas ieguvis iepriekšējos vairošanās ciklos, esot citos cilvēkos, citās valstīs.