Katru gadu Latvijā ar psihiskām kaitēm sirgst simtiem tūkstoši cilvēku, bet sabiedrībā joprojām valda aizspriedumi (stigma), un daudzi pie speciālistiem nevēršas. Portāls “Apollo” turpina projektu "Kā tev patiešām iet?", kura mērķis ir sabiedrību izglītot par psihiskās veselības jautājumiem, runājot gan ar jomas speciālistiem, gan sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem, kas ar tiem ir saskārušies.
Projekta ietvaros par veģetatīvo distoniju, tās tipiskākajiem simptomiem, ārstēšanu, prevenciju un to, ko var darīt apkārtējie, stāsta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas ārsts psihoterapeits Artūrs Miksons.
Visām emocionālajām reakcijām ir arī fiziskā komponente
Pēc Starptautiskā slimību klasifikatora (SSK-10), somatoformai veģetatīvai disfunkcijai jeb veģetatīvai distonijai raksturīgas divas pamatlietas – objektīvi atrodami veģetatīvās nervu sistēmas uzbudinājuma simptomi, piemēram, sirdsklauves, svīšana, sarkšana, trīcēšana un bailes un bažas par iespējamiem somatiskiem traucējumiem, kā arī pacientiem ir subjektīvas sūdzības par nespecifiskām vai mainīgām sajūtām, kā ātri pārejošas, smeldzošas un asas sāpes, dedzināšanas, smaguma, uztūkšanas vai iestiepuma sajūta, ko pacients saista ar kādu orgānu vai orgānu sistēmu.
Runājot par veģetatīvo distoniju, Dr. Miksons norāda, ka "ir jautājums par to, kā mēs vispār skatāmies uz psihiskiem traucējumiem".
"Teiksim, atnāk pacients un nosauc virkni [simptomu], kas viņam traucē. Sausums mutē, viņam sitas sirds, vēl kaut kas. Bet, ja mēs ejam pēc kritērijiem, viņam varētu noteikt dažādas diagnozes – uzmini nu, tīri pēc SSK-10 [vadoties]. Ja mēs runājam par somatoformu veģetatīvu disfunkciju, tad tur viņiem apakšā organiskas pataloģijas, visticamāk, nebūs," stāsta psihoterapeits.
Līdz ar to veģetatīvās distonijas pacientam parasti ar orgānu, par kuru ir sūdzības, piemēram, sirdi, organiski viss ir kārtībā. Taču ir novērojamas funkcionālas izmaiņas. Pie vismazākā satraukuma var pēkšņi sākties tahikardija, paātrināta elpošana, trīcēšana, reiboņi, ģībšana un citi simptomi.