Ģenerālis Pjotrs Pavels, kurš bija iesaistīts valsts Covid-19 izplatības ierobežošanas stratēģijas izstrādē, norāda, ka postpadomju valstu iedzīvotāji mierīgāk uztverot neērtības un valsts noteiktus ierobežojumus.
Vairākas postpadomju valstis koronavīrusa apkarošanai izmanto novērošanas tehnoloģijas. Polijā inficētajiem jālejuplādē aplikācija, kas izseko viņu pārvietošanos. Ja dati rāda, ka cilvēks, kam būtu jāatrodas karantīnā, ir to pametis, policija dodas pārbaudīt situāciju. Slovākija apstiprinājusi likumu, kas ļauj valdībai pieprasīt no telekomunikāciju operatoriem datus un izmantot tos vīrusa izplatības izsekošanā. Ziemeļmaķedonijā ieviesta uz vecumu balstīta komandantstunda - cilvēkiem, kas vecāki par 67 gadiem, atceltas sabiedriskā transporta atlaides un aizliegts iziet no mājām pēc pusdienlaika.
Rietumeiropā par izsekošanas aplikāciju izmantošanu vēl notiek diskusijas. Daži epidemiologi uzskata, ka šāds solis agrāk vai vēlāk būs nepieciešams, lai ierobežotu slimības izplatību.
Valstis, kuras ātri izsludināja ierobežojumus, tagad pamazām tos mīkstina, cenšoties atrast trauslo līdzsvaru starp normālas dzīves atsākšanu un slimnīcu nepārslogošanu.
Veselības dienesti pieļauj, ka tas varētu novest pie jauna saslimšanas gadījumu kāpuma, bet tas savukārt - pie atkārtotiem ierobežojumiem.
Šomēnes Čehija sāka mīkstināt ierobežojumus, ļaujot atvērt veikalus un tenisa kortus. Taču Čehijas politiķi brīdina, ka robežas varētu tikt daļēji slēgtas pat turpmākos divus gadus, lai izvairītos no jauniem uzliesmojumiem. Robežu slēgšana jau atstājusi sekas uz tirdzniecību un piegādes ķēžu darbību Eiropas Savienībā (ES).
Arī Polija sāk mīkstināt ierobežojumus. Drīzumā tai varētu sekot Slovākija, kur atvērtas mašīnbūves rūpnīcas.
Neviena no šīm valstīm nebija sagatavota tam, lai tiktu galā ar lielu krīzi. Mediķi sociālajos tīklos sūdzējās par nepietiekamiem aizsarglīdzekļu un ārstniecības līdzekļu krājumiem. Taču Austrumeiropai un Centrāleiropai izdevās izvairīties no tāda haosa, kāds valdīja un joprojām valda Ņujorkas, Francijas un Spānijas slimnīcās.
Runājot par Rietumvalstu grūto cīņu ar Covid-19, Debskis piesauc Albēra Kamī romānu "Mēris". Galvenie varoņi bija pārstājuši baidīties no sērgām, jo uzskatīja, ka viņiem pieejams viss nepieciešamais, lai tās uzveiktu.
"Izrādījās, ka ticība savam progresam nepasargā no jaunas slimības," viņš saka.