Savukārt, ja iedzīvotāji ievēro divu metru distancēšanās principu, tad konkrētās vietās masku lietošanai neesot pamata.
Situācijās, kad divi metru distances ievērošana nav iespējama, piemēram, veikalos vai pārpildītā transportā, tad maskas varētu tikt lietotas, atzina Dumpis.
"Bet es vēlreiz precizēšu - [plaša masku lietošana] notiek daudz nopietnākā epidemioloģiskajā situācijā. Piemēram, Slovākijā pirms divām nedēļām ieviesa obligātu masku lietošanu.
Slovākijas epidēmiskie rādītāji pirms masku ieviešanas bija labāki nekā Latvijā, bet (..) tāds milzīgs efekts, kā redzam no citu valstu piemēra, šai masku masveida lietošanai nav un diezin vai arī būs," uzsvēra Dumpis.
Vanadziņš arī norādīja, ka pētniecībā nav vienotas pārliecības par to, ka masku masveida lietošana dotu redzamu efektu.
Viņš norādīja, ka pašreizējā situācijā Latvijā plašākai sabiedrībai būtu nepieciešams aptuveni pusmiljons masku dienā. Savukārt Pasaules Veselības organizācijas (PVO) vadlīnijas iesaka pamatā masku lietošanu novirzīt veselības aprūpes, sociālās aprūpes un citās augstā riska zonās.
Maskas ir vienreizējai lietošanai!
Vanadziņš uzsvēra, ka maskas ir vienreizējai lietošanai, tāpēc ir "šausmīgi piemēri, kad maska tiek iemīcīta kabatā, iemesta automašīnā uz krēsla un ar netīrām rokām tiek aiztikta". Šādā veidā inficēšanās riski ir lieli, turklāt arī PVO norādījusi, cik bīstama ir šāda "viltus drošības sajūta".
"Uzliekam kādu kabatā ieņurcītu masku jau sesto dienu pēc kārtas, uzskatām, ka esam pasargāti, distanci neievērojam un ejam uz ielas slimi," piebilda Vanadziņš.
Jau ziņots, ka, piemēram, Parīzes varasiestādes plāno izdalīt bez maksas pilsētas iedzīvotājiem aptuveni divus miljonus sejas masku.
Lai sekmētu jaunā koronavīrusa izplatības ierobežošanu, Parīzē līdz aprīļa beigām plānots izdalīt pusmiljonu atkārtoti izmantojamo sejas masku, bet līdz maija beigām visi parīzieši tiks pie bezmaksas sejas maskām, intervijā žurnālam "Journal du Dimanche" paziņojusi Parīzes mērs Anne Idalgo.