“Un tu tam tici?” klusinātā balsī ironiski jautā paziņa, kad nevilšus sākam runāt par koronavīrusu. Viņš ir viens no tiem, kas tic - koronavīruss radīts speciāli, lai mainītu pasaules kārtību. Zinātnieku skaidrojumi un pētījumos balstīti fakti viņu nepārliecina. Koronavīrusu radīja “Komiteja 300”, delfīni vai varbūt tomēr igauņi. Kāpēc ziedu laikus piedzīvo sazvērestības teorijas, kādu ietekmi epidēmijas atstāj uz cilvēku psihi un kas ir “ideju vīruss”, stāsta Rīgas Stradiņa Universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docents Artūrs Utināns.
Pasaules Veselības organizācija baumu vilni, kas sekoja pandēmijai, nodēvējusi par infodēmiju, sakot, ka feiki izplatās ātrāk nekā koronavīruss un ir tikpat bīstami. Ja baumas par vīrusu no kosmosa, čipošanu, folijas cepurītēm un brillēm pret apokalipsi būtu domātas vien publikas izklaidēšanai, par tām varētu arī pasmieties, bet realitātē šī publiskā paranoja atņem spēkus un rada reālu kaitējumu. Nīderlandē un Lielbritānijā tika aizdedzināti 5G mobilo sakaru torņi, bet 5G sakaru tīklus izmanto mediķi. Savukārt ieteikumi lietot A, B un C vitamīnu megadevas var novest pie nopietniem veselības traucējumiem vai pat komas. Neraugoties uz sociālo mediju Facebook, Instagram, Google, Tik Tok ātro reakciju, piesakot karu viltus ziņām, kopš pandēmijas sākuma sazvērestības teorijas, baumas un atklāti murgi pasaulē izplatās milzu ātrumā. Kāpēc?
Sazvērestības teorijas ir izplatītas ne vien saistībā ar pandēmiju, bet arī citām tēmām. Ir pierādījies, ka sazvērestības teoriju pārstāvji var ticēt dažādām savstarpēji izslēdzošām teorijām, bet vienmēr pretējām tam, ko saka valdība un oficiālās iestādes. Tātad sazvērestības teoriju piekritēji pārspīlētā veidā ir opozīcijā tam, ko dēvē par sistēmu, - politiķiem, kas izplata oficiālo ideoloģiju, medijiem, kas viņu skatījumā ir uzpirkti.