Šonedēļ pasauli pāršalca mulsinoša un pretrunīga informācija par iespējamajām Ziemeļkorejas vadoņa Kima Čenuna veselības problēmām, kam sekoja dažādas spekulācijas gan par pašu Kimu, gan Ziemeļkorejas nākotni. Cik liels pamats dažādām spekulācijām Ziemeļkorejas vadoņa kontekstā, skaidro ASV raidorganizācija CNN.
Ziemeļkoreja ir informācijas melnais caurums jeb ko nozīmē spekulācijas par vadoņa veselības stāvokli (8)
CNN, atsaucoties uz avotu izlūkdienestos, otrdien vēstīja, ka Kima veselībai radušies nopietni draudi pēc nesen veiktas sirds un asinsvadu sistēmas operācijas, pēc kuras viņš vēl neesot atlabis.
Dienvidkorejā bāzētais izdevums "Daily NK", kas veltīts Ziemeļkorejas tematikai, ziņoja, ka Kimam 12.aprīlī veikta kardiovaskulārās sistēmas procedūra. Tā veikta Kima "pārmērīgās smēķēšanas, aptaukošanās un pārstrādāšanās dēļ", norādīja izdevums.
Tikmēr Dienvidkorejas prezidenta birojs uzsvēra, ka nekas neliecina, ka Kimam radušās nopietnas veselības problēmas.
Savukārt trešdien viens no augstākajiem ASV ģenerāļiem trešdien paziņoja, ka Savienoto Valstu bruņotajiem spēkiem nav nekādu indikāciju, ka Ziemeļkorejas līderis būtu zaudējis rīcībspēju vai kontroli pār savas valsts armiju.
Ziemeļkorejas vadonis Kims Čenuns valstī tiek uzskatīts teju vai par dievišķu personu. Viņa ikdienas gaitas, privātā dzīve un arī veselības stāvoklis ir rūpīgi glabāti valsts noslēpumi.
To, ko dara vadonis Kims un kā viņš jūtas, zina vien ierobežots Ziemeļkorejas vadonim pietuvinātu cilvēku loks. Tas nozīmē, ka šādā situācijā baumu un dezinformācijas izplatīšanās ir gandrīz neizbēgama.
Eksperti norāda, ka Kima pārvietošanās un atrašanās vietas informācija tiek sargāta tādā apmērā, kas gandrīz jebkur pasaulē būtu neiedomājams. Savukārt pat vadoņa veselības stāvokļa baumu apspriešana Ziemeļkorejas iedzīvotājiem var radīt pamatīgas nepatikšanas un nonākšanu Ziemeļkorejas drošības dienestu redzeslokā.
Seulas Kukmina universitātes profesors un eksperts Ziemeļkorejas jautājumos Andrejs Lankovs uzsver, ka Ziemeļkorejā tikai neliels skaits cilvēku zina Kima privātās dzīves detaļas un šie cilvēki izvēlas par to nerunāt, jo pretējā gadījumā viņi riskē ar dzīvību.
“Tā ir ļoti tumša padarīšana. Viņiem [Kima iekšējā loka cilvēkiem] ir ļoti maz labuma no viņu rīcībā esošās informācijas atklāšanas,” norāda Lankovs.
Jebkādās runās par Kima veselības stāvokli vai atrašanās vietu ir vienmēr jāņem vērā viens būtisks aspekts, kas raksturo Ziemeļkorejas augstākā līmeņa iekšlietas, - Ziemeļkoreja ir informācijas melnais caurums attiecībā uz neatkarīgas un uzticamās informācijas iegūšanu.
Vien neliela daļa pārējai pasaulei atklātās informācijas par Ziemeļkoreju netiek izplatīta ar Ziemeļkorejas valdības ziņu.
Būtisks informācijas avots ir no Ziemeļkorejas aizbēgušie cilvēki, tomēr bēgšanas process var ilgt nedēļām vai pat mēnešiem, kas nozīmē, ka pārbēdzēju rīcībā esošā informācija vairumā gadījumu var būt novecojusi.
Vācot informāciju par Ziemeļkoreju, eksperti un analītiķi izmanto plašu avotu loku, ieskaitot satelītu uzņemto attēlu sniegto informāciju un detalizētu Ziemeļkorejas mediju publiskotās informācijas analīzi.
Ziemeļkorejas jautājumiem veltītais izdevums “NK News” pat veido īpašu Ziemeļkorejas augstāko amatpersonu “izsekotāju”, kas apkopo datus par ikvienu Kima un citu augstāko amatpersonu parādīšanos Ziemeļkorejas oficiālajos medijos.
Informācijas trūkums un ierobežotās iespējas faktus pārbaudīt bieži vien nozīmē, ka spekulācijas par Kima veselības stāvokli bieži vien ir dažos faktos un pieņēmumos balstīti minējumi, kas vairumā gadījumu izrādās nepatiesi.
Ziemeļkoreju kopš valsts dibināšanas 1948.gadā pārvalda Kimu dinastija. Pirmais Ziemeļkorejas vadonis bija Kims Irsens. Pēc viņa nāves 1994.gadā varu pārņēma viņa dēls Kims Čenirs. 17 gadus vēlāk, pēc Kima Čenira nāves, par Ziemeļkorejas vadoni kļuva viņa dēls Kims Čenuns.
“Ziemeļkoreja oficiāli nav monarhija. Tā ir monarhija praktisku iemeslu dēļ,” skaidro Lankovs.
Ja šī praktiskā pieeja varas nodošanā tiek turpināta, tad par nākamo Ziemeļkorejas vadoni vajadzētu kļūt kādam no Kima Čenuna bērniem.
Tiek uzskatīts, ka viņam ir trīs bērni, bet viņi visi vēl ir mazgadīgi. Bērnu jautājums, kā jau vadoņa privātās dzīves aspekts, arī rūpīgi sargāts Ziemeļkorejas noslēpums.
Ziemeļkorejas valdības eksperts Maikls Meidens pauž viedokli, ka gadījumā ja Čenuns nomirst vai citu iemeslu nav spējīgs pildīt savus pienākumus, ir 10 līdz 20 scenāriji, saskaņā ar kuriem Ziemeļkorejā varētu norisināties varas maiņa.
Viņš norāda, ka Ziemeļkoreja varētu izmantot, piemēram, kolektīvas pārvaldības modeli.
Šī kolektīvā valdīšana varētu notikt Kima Čenuna māsas Kimas Jočenas vadībā, līdz brīdim, kad kāds no Kima Čenuna dēliem būs pietiekami vecs, lai kļūtu par nākamo vadoni.
Kima māsa, kas ir viena no sava brāļa tuvākajām līdzgaitniecēm, pēdējo gadu laikā ir ievērojami vairojusi savu ietekmi Ziemeļkorejas varas vertikālē.
Tāpat nevarot izslēgt iespēju, ka par nākamo Kimu dinastijas pārstāvi Ziemeļkorejas varas virsotnē varētu kļūt Kima Čenuna vecākais brālis Kims Čenčuls. Viņš gan nekādā veidā nav iesaistīts politikā.
"Režīma turpināšanās Ziemeļkorejai ir ļoti svarīga,” norāda Meidens.
Viņš pauž viedokli, ka Ziemeļkorejai šobrīd varbūt nav skaidri definēta varas pārmantošanas plāna, tomēr režīma turpināšanās kontekstā viņiem šāds plāns noteikti ir.
“Šāds plāns viņiem ir tāpēc, ka Ziemeļkorejai ir kodolieroči, kas nozīmē, ka viņiem ir jānodrošina nepārtraukta bruņoto spēku virspavēlniecība un kontrole pār kodolieročiem,” piebilst eksperts.