Pēc Covid-19 krīzes beigām otrajā plānā nāksies noiet Ķīnas «Joslas un ceļa» iniciatīvai (viens no galvenajiem Pekinas politiskās ietekmes vairošanas instrumentiem pasaulē). Vienlaikus Covid-19 jau tagad ir savā ziņā atsitusi atpakaļ Ķīnas ambīcijas pierādīt sevi kā globāli atbildīgu starptautisku spēlētāju. Šādus viedokļus raidījuma «Pasaule kabatā» intervijā pauda RSU Ķīnas studiju centra vadītāja un Latvijas Ārpolitikas institūta pētniece Una Aleksandra Bērziņa-Čerenkova.
It kā Ķīnā situācija ar Covid-19 apkarošanu ir jau nedaudz nostabilizējusies. Tomēr tik un tā šķiet, ka valsts atvēršanās norisinās diezgan uzmanīgi. Cik ilgi vēl Ķīna varētu palikt nosacīti aizvērusies?
Patiesībā šis gadījums un Covid-19 apkarošana liecina par tieši pretējo. Ne tikai pati Ķīna uzskata, ka tā paliks aizvērta, bet arī Rietumvalstis jau vairs īsti netic idejai, ka caur iesaisti starptautiskās institūcijās un dialogu Ķīna kļūs līdzīgāka to politiskajai sistēmai. Galu galā šo tēzi pierāda tas, ka vairākas Rietumvalstis šobrīd skaļi aicina veikt neatkarīgas izmeklēšanas par Covid-19 izcelšanos un par Ķīnas valdības reakciju tā sākumposmā. Tas liecina, ka vairāku valstu līderi (Tramps, Trudo, Makrons u.c.) neuzticas starptautisko institūciju kompetencei, kurām tas būtu jādara. Tas nozīmē, ka tāda ticība, ka varam ietekmēt Ķīnu kā aktoru caur iesaisti starptautiskās institūcijās, ir zudusi. Ķīna arī pati neplāno vērties vaļā uz āru.
Cits jautājums ir par to, ka ķīnieši arī ir ļoti labi sapratuši, ka šajā sākotnējā apkarošanas posmā ir bijis komunikācijas trūkums starp dažādiem varas vertikāles līmeņiem. Informācija laikus nav nonākusi nedz augstākajos politiskajos līmeņos, nedz arī no profesionālajām aprindām laicīgi aizgājusi līdz lēmumu pieņemšanas līmenim. Mana sajūta ir, ka tādā aizslēgtā veidā Ķīnas kompartija šobrīd mēģina šo menedžmenta izaicinājumu risināt. Iespējams, tiks radītas kādas mums neredzamas ziņu novadīšanas procedūras. Ir jautājums, vai tas nozīmēs atvēršanos, vai arī gluži pretēji – kompartijas nostiprināšanos - vēl lielāku iejaukšanos gan lokālā, gan profesionālā līmenī.