Šobrīd Latvijas tiesās pirmajā instancē tiek izskatīta 61 patvēruma meklētāju lieta. Tiesa var lemt piešķirt cilvēkam bēgļa vai alternatīvo statusu, vai arī atteikties piešķirt jebkādu no šiem statusiem. Tā gadījās arī ar Daleru – gados jaunu vīrieti no Tadžikistānas, kas Latvijā kopā ar sievu un diviem bērniem meklē patvērumu no represijām dzimtajā zemē.
Ilgais ceļš uz Latviju
Dalers bija spiests atstāt Tadžikistānu politiskās situācijas dēļ. Viņa ģimene ir bijusi saistīta ar opozicionāro “Tadžikistānas Islāma atdzimšanas partiju”, kas līdz 2015. gadam bija vienīgā reliģiskā partija Centrālāzijā un turklāt otra lielākā partija Tadžikistānā ar aptuveni 40 000 atbalstītāju. Dalera tēvs bija šīs partijas loceklis. Turklāt viņš aktīvi kritizēja valsts prezidentu Emomali Rahmonu. Par to, kā uzskata Dalers, viņa tēvu 2001. gadā arī nošāva.
Sarunā ar TVNET Dalers pastāstīja, ka vara izdarot spiedienu uz “Tadžikistānas Islāma atdzimšanas partijas” biedru ģimenēm: viņi, piemēram, nevar iegūt labu darbu un izglītību, turklāt pret viņiem tiekot izvērstas nomelnošanas kampaņas un pat izteikti nāves draudi.
«Gudri cilvēki Tadžikistānā šim diktatoram nav vajadzīgi,» par Emomali Rahmona režīmu izteicās Dalers.
Saprotot, ka Tadžikistānā viņam neko sasniegt neizdosies, vīrietis emigrēja uz Krieviju, kur vairākus gadus strādājis celtniecībā un dārzkopībā ar cerību kādreiz atgriezties dzimtenē. 2014. gadā viņš pārcēlās uz Maskavu, kur sāka īrēt automazgātavu.
Tikmēr Tadžikistānā represijas pret “Islāma atdzimšanas partiju” pastiprinājās. 2015. gadā Tadžikistānas Augstākā tiesa pasludināja partiju par teroristisku organizāciju un pilnībā aizliedza tās aktivitātes. Par pamatu kalpoja Tadžikistānas ģenerālprokurora apsūdzība. Tajā partija tiek apsūdzēta bruņota valsts apvērsuma mēģinājuma organizēšanā 2015. gadā.