“Globālais klimats ir briesmīgs. Licencēm vairs nav nekādas nozīmes,” sacīja avots, kas pietuvināts Venecuēlas naftas uzņēmumam “Western Oil”.
Pārmaiņas tirgū piespiež naftas ražotājus rīkoties visā pasaulē. Valdības un uzņēmumi jau gatavojas samazināt naftas produkciju, bet atsevišķās vietās jau notiek naftas ieguves apjomu samazināšana.
Degvielas eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) valstis un sabiedrotie jau ir vienojušies par to, ka naftas produkcija tiks samazināta par vismaz 10 miljoniem barelu dienā, lai normalizētu situāciju naftas tirgū. Tomēr – ar šādu apņemšanos nepietika, lai novērstu naftas cenas nokrišanu zem nulles atzīmes.
Saūda Arābija un citas OPEC dalībvalstis paziņojušas, ka tās gatavojas veikt dažādus citus pasākumus, lai normalizētu situāciju, taču konkrētu soļu pagaidām nav. Lai arī naftas ražošanas apjomi ir samazinājušies, naftas pieejamība joprojām daudzkārt pārsniedz pieprasījumu.
Pašlaik tiek vēstīts par vairāk nekā 600 000 barelu produkcijas samazinājumu dienā ASV. Kanādā produkcijas apjoms samazināts par 300 000 bareliem naftas dienā, bet Brazīlijā valsts vadītā “Petrobras” samazinājusi naftas ieguves apjomu par 200 000 bareliem dienā.
Azerbaidžāna ir zināma kā OPEC+ dalībvalsts, un tā cenšas panākt, lai “British Petroleum” (BP) grupa mazinātu naftas ieguves apjomus pirmo reizi tās pastāvēšanas vēsturē. Šeit jāpiemin, ka lielie naftas uzņēmumi tādās valstīs kā Azerbaidžāna parasti nepakļaujas valsts noteiktajiem apjomu samazinājumiem.
“Mēs to nekad neesam darījuši. Šis ir pirmais gadījums kopš BP ienākšanas Azerbaidžānā 1994. gadā, kad mēs lūdzam samazināt naftas ieguves apjomus,” paziņojis Azerbaidžānas valdības pārstāvis.