Tuvo Austrumu reģions jau pašlaik Covid-19 krīzes dēļ ir kļuvis drošāks. Turklāt vīruss pārvar robežas un veido labvēlīgu augsni sadarbībai. Vai šī krīzes piedāvātā iespēja varētu tikt izmantota? Portāls TVNET piedāvā sarunu ar Jeruzalemes Ebreju universitātes profesoru Arji Marselo Kacoviču.
Varbūt jūs varat pastāstīt, kāda pagaidām ir situācija saistībā ar Covid-19 izplatību Izraēlā? Kādi ierobežojošie pasākumi ir tikuši pieņemti un vai tie ir bijuši efektīvi?
Šodien ir tiešām nozīmīga diena, jo mēs svinam 72 gadus kopš Izraēlas neatkarības pasludināšanas. Es šajā valstī esmu nodzīvojis 40 gadus un nekad neesmu saskāries ar tādu neatkarības svinēšanu kā šodien. Tagad notiekošais Izraēlā un Palestīnas teritorijās īpaši neatšķiras no notiekošā citās pasaules valstīs. Atbildot uz jūsu jautājumu, man šķiet, ka Izraēlai pagaidām ir relatīvi veicies. Lai gan no koronavīrusa ir miruši aptuveni 200 cilvēki un aptuveni 15 000 ir inficējušies, puse no tiem jau ir atveseļojušies. Salīdzinot ar dažām Rietumeiropas valstīm un Tuvajos Austrumos esošo Irānu, statistiski šie skaitļi nav lieli.
Es domāju, ka tam ir vairāki iemesli. Izraēla ģeopolitiski ir nosacīta sala. Mums ir tikai viena starptautiska lidosta, un jau diezgan ātri premjerministrs pieņēma pareizo lēmumu – šo lidostu slēgt. Es domāju, ka tas ir saistīts ar viņa personību. Tiesa, krīzes vadībā ir ticis novērots arī neliels haoss, jo šis pats premjerministrs (Benjamins Netanjahu) pirms diviem mēnešiem baidīja iedzīvotājus, ka Izraēla varētu piedzīvot aptuveni 100 000 nāvju. Nepieciešams arī pieminēt, ka Izraēlas sabiedrība ir salīdzinoši jauna un tā jau ir piedzīvojusi vairākas drošības krīzes, kas ļāvis veiksmīgāk sagatavoties vīrusa mestajiem izaicinājumiem (piemēram, intifadas jeb palestīniešu sacelšanās). Tāpat Izraēlā ir salīdzinoši laba veselības aprūpes sistēma