Mūsdienu monogāmija ir izvēle, ko izdarām apzināti - tā ir kā mūsdienu reliģija, kurai izvēlamies ticēt un kalpot, lai gan tā nozīmē atteikšanos un sāpes, bet zinām, ka savās sērās nekļūsim destruktīvi un riebīgi, jo tas būs brīvprātīgs process, un mēs neko neslēpsim no partnera, jo mēs kopā iesim šajā ceļojumā. Un tieši apzinātā izvēle padara attiecības vieglas, gaišas, saka klīniskā psiholoģe Kristīne Balode, kura seksuālo kompetenci, erotisko inteliģenci un mūsdienu partnerattiecību kultūru pēta jau 15 gadus.
2019. gada forumā “Līdere” seksoloģe no ASV Lalita Saliņš runāja par dusošās skaistules atmodināšanu - sieviešu seksualitātes augšāmcelšanos, respektīvi, ko sievietei nozīmē apzināties un atgūt sevi, kļūt par sievieti ar savām vēlmēm, kaislībām un brīvības izjūtu.
Nav jau tā, ka tikai skaistule dus, arī princis ir iemidzis. Ja cilvēks kaut ko ilgstoši nedara, viņš šajā jomā jūtas nedrošāks, vēl ir hormonālās un bioķīmiskās atšķirības. Sievietēm diennakts laikā mainās hormonālais fons. Es no rīta nemostos ar to pašu noskaņojumu un fizioloģisko dotumu, kāds ir vakarā. Pieskāriens, kas sievietei der mēneša sākumā, vairs neder mēneša beigās. Kas ar mani notiks pārejas vecumā, būs atkarīgs no tā, cik veselīgu dzīvi es būšu dzīvojusi. Arī pēc pārejas vecuma nav nekāda vajadzība izslēgt sevi kā slēdzi, sākt rakt kapu un meklēt citātu, ko likt uz kapakmens. Eiropā sieviešu vidējais dzīves ilgums ir aptuveni 74 gadi, un tas nozīmē, ka priekšā vēl gara dzīve, kas solās būt spilgta, spoža, jautra, jo beidzot nav jāuztraucas, vai palikšu stāvoklī, bērni ir pieauguši. Gribas dzīvot, piedzīvot un arī enerģijas līmenis ir augsts, ja vien to neesam nokāvušas ar seksuālu disfunkcionēšanu. Pārejas periods mēdz būt mentāli un fizioloģiski grūts, bet, cerams, tas neved uz nevajadzīgu atteikšanos no savas seksuālās funkcionētspējas..