“Ambulatorā praksē nonāk tādi pacienti, kuri ikdienā ambulatori pie mums nenonāk, kurus mēs esam pieredzējuši vairāk redzēt stacionāra apstākļos,” novērojusi Diagnostikas centra gastroenteroloģe Ilona Vilkoite, skaidrojot - tie ir gan iekaisīgi procesi gremošanas traktā, gan arī onkoloģiskas saslimšanas.
“Veselības centra 4” ķirurģe Aleksandra Kušpelo spriež, ka Veselības ministrija līdz galam neaptver, cik liels ir ambulatoro pakalpojumu spektrs, ko varēja paplašināt ātrāk. “Es domāju, ka mums visiem izsauca pārsteigumu, ka var turpināt darboties frizieri un manikīri, bet diabētisko pēdu pacienti mums ir uz pusotru mēnesi praktiski pamesti. Bet cukura diabēta pacientam, ja viņam ir problēmas pēdā, tas stāvoklis var novest līdz kājas amputācijai, ja tas nav viss savlaicīgi,” viņa stāsta.
Ministru kabineta noteikumos par veselības aprūpes ierobežojumiem atļauto pakalpojumu klāstā sākotnēji tik tiešām nebija diabētiskās pēdas aprūpe - to pievienoja 20. aprīli. Un tāpat kā citām iepriekš atceltajām vizītēm, tas nenozīmē, ka tagad piezvanot, uzreiz varēs tikt - vispirms pieņemt tos pacientus, kuriem vizītes atcēla martā un aprīlī. Tāpēc grūti prognozēt, kāda būs pieejamība un cik ilgi būs jāgaida turpmāk.
Objektīvu radītāju, cik garas ir rindas, šobrīd nav. Agrāk, lai to noskaidrotu, pacientus aicināja ielūkoties mājaslapā rindapiearsta.lv. Tagad tabulā, kur agrāk bija gaidīšanas dienu skaits, ir tikai divi vārdi - “ir” vai “nav”. Proti, vai iestādē vai ārsta praksē vispār sniedz attiecīgos pakalpojumu vai nē. Nacionālajā veselības dienestā norāda, ka informāciju par rindu garumu atjaunos pēc ierobežojumu beigām.