Krīzes situācijas var atkārtoties, un mums pašreizējā situācija būtu jāizmanto kā iespēja veikt sarežģītas reformas veselības aprūpes un izglītības nozarē. Normālos laikos to izdarīt ir sarežģīti politiskās un ekonomiskās dārdzības dēļ. Tāpēc Baltijas valstīm ir nepieciešami spēcīgi līderi, kuri nevilcināsies un apzināsies, ka iespēju logs ilgi vaļā nestāvēs, intervijā par Covid-19 ietekmi uz Lietuvu pauda Austrumeiropas studiju centra Lietuvā direktors Lins Kojala.
Intervija notika 2020. gada 30. aprīlī
Lietuva bija pirmā valsts, kura noteica ārkārtas stāvokli. Tāpat Lietuvā valda diezgan stingri pulcēšanās ierobežojumi un valstī ir tikusi izsludināta arī karantīna. Tomēr no trīs Baltijas valstīm jums tik un tā nav zemākais saslimušo skaits. Kā jūs varat to izskaidrot?
Jā, Lietuva bija viena no pirmajām valstīm, kura reaģēja uz Covid-19 notikumiem Eiropā un Āzijā. Noteiktie ierobežojošie pasākumi bija diezgan stingri, un daudzi tos sauca par pārspīlējumu. Tie teica – krīze nav šeit un mums nevajadzētu tai veltīt tik lielu uzmanību. Tomēr pavisam drīz mūsu valsts tika nostādīta realitātes priekšā un mēs sapratām, ka vīrusa izplatību apturēt neizdosies. Mēs varam to mēģināt tikai ierobežot. Lietuva nav valsts, kurai ir vismazākais saslimušo vai mirušo skaits, un statistika varētu būt labāka, bet man šķiet, ka sliktākais jau ir aiz muguras un nākotnes prognozes šķiet optimistiskākas.
Tomēr kā jūs varat izskaidrot to, ka jums par spīti diezgan stingrajiem ierobežojumiem tomēr nav vismazākais saslimušo skaits? Vai valdība pieļāva kādas kļūdas, vai arī tas viss notika dabīgi?