Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" savākti 10 000 parakstu par 9. un 12.klašu centralizēto eksāmenu atcelšanu.
Savākti 10 000 parakstu par centralizēto eksāmenu atcelšanu
Parakstu vākšanas laikā valdība gan jau atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotos noteikumu grozījumus, kas šajā mācību gadā paredz atcelt valsts pārbaudes darbus 9.klašu skolēniem un samazināt 12.klašu skolēniem obligāti kārtojamo centralizēto eksāmenu skaitu.
Kā iniciatīvas pārstāvis norādīts Normunds Zīlis. Viņš skaidro, ka sakarā ar pašreizējo ārkārtas situāciju valstī, vajag atcelt centralizētos eksāmenus 9. un 12.klasēm - "nevis katru nedēļu pārcelt tos vēlākā vasarā".
Iniciatīvas autori norāda, ka nepieciešamo zināšanu pārbaudi pirms iestāšanās augstskolā varētu veikt pati augstskola ar pašu veidotiem eksāmeniem, savukārt priekšmetu atzīmes varētu vērtēt pēc gada atzīmju vērtējuma.
"Tā visiem būs skaidrība par notiekošo, nevis neziņa un pastāvīgi mainīgi plāni atkarībā no situācijas," pauž Zīlis. Viņaprāt, arī skolotājiem nebūs tik liela slodze, jo pedagogi nevar katram bērnam veltīt tik daudz laika, cik tas īstenībā esot nepieciešams.
Augstskolas varēs veidot iestājeksāmenus pēc saviem kritērijiem, kas labāk parādīs eksaminējamo atbilstību izvēlētajam mācību kursam, uzskata iniciatīvas pārstāvis, uzsverot, ka skolēni varēs mācīties tos priekšmetus, kuri viņiem tiešām ir svarīgi, kā arī netiks atņemts brīvais laiks.
Tāpat viņš akcentē, ka pašreizējos apstākļos visiem skolēniem nav vienādu iespēju gatavoties eksāmeniem, kas paredzami un nelīdztiesīgi ietekmētu arī eksāmenu rezultātus.
Kā ziņots, valsts pārbaudes darbi, beidzot 9.klasi, nenotiks, izņemot centralizēto eksāmenu latviešu valodā mazākumtautību izglītības programmā. Šo eksāmenu izglītojamais varēs kārtot, ja to vēlēsies.
Centralizētie eksāmeni par vispārējās vidējās izglītības ieguvi 2019./2020.mācību gadā notiks no 2.jūnija līdz 30.jūlijam.
Obligāti eksāmens būs jākārto vienā svešvalodā pēc izvēles, rakstisks eksāmens latviešu valodā un rakstisks eksāmens matemātikā. Taču tie skolēni, kuri vēlēsies un kuriem tas nepieciešams, lai iestātos augstskolā, drīkstēs kārtot arī eksāmenu kādā no izvēles priekšmetiem.
Angļu valodas eksāmenu plānots organizēt no 2.jūnija līdz 4.jūnijam, vācu valodas eksāmenu - 3.jūnijā, krievu valodas eksāmenu - no 4.jūnija līdz 5.jūnijam un franču valodas eksāmenu paredzēts organizēt 5.jūnijā.
Eksāmens latviešu valodā paredzēts 9.jūnijā, savukārt 12.jūnijā paredzēts centralizētais eksāmens matemātikā. 15.jūnijā paredzēts izvēles centralizētais eksāmens vēsturē, 17.jūnijā - ķīmijā, 19.jūnijā - bioloģijā, 26.jūnijā - fizikā. Pēc Jāņiem sekos skolas līmeņa eksāmeni - ģeogrāfijas eksāmens notiks 29.jūnijā, informātikas eksāmens notiks no 6.jūlija līdz 7.jūlijam un eksāmens ekonomikā notiks 1.jūlijā.
Ņemot vērā nepieciešamo laiku visu darbu vērtēšanai un datu apstrādei, sertifikātus par vispārējo vidējo izglītību plānots izsniegt 24.jūlijā, izņemot izglītojamos, kuri eksāmenus kārtos vēlāk - tie audzēkņi sertifikātus saņems nedēļu vēlāk, taču tas netraucēs iesniegt dokumentus iestājai augstskolā, uzskata IZM.
Savukārt, ja ārkārtējā situācija turpināsies arī pēc 12.maija, tad tiks izvērtēta iespēja noteikt eksāmenu norisi par tik nedēļām vēlāk, par cik tiek pagarināta ārkārtējā situācija. Ja eksāmeni nevarēs notikt jūlijā, tad tiks izvērtēta iespēja izglītojamiem skolu beigs ar gada vērtējumu, atklāj ministrija.
Eksāmenu izstrādātāji plāno, ka 12.klašu centralizēto eksāmenu ilgums nepārsniegs trīs stundas un tā rakstīšanas brīdī skolēni izmantos individuālos aizsardzības līdzekļus.
Tiek apsvērta arī iespēja samazināt uzdevumu daudzumu, nemainot kopējo grūtības pakāpi, un eksāmenu rakstīšanas laikā nav paredzēti starpbrīži.
Tāpat plānots, ka skolēniem būs jāievēro divu metru distance, būs pieejami dezinfekcijas līdzekļi un būs jālieto sejas maskas, kuras nodrošināšot valsts, informēja Valsts izglītības un satura centra vadītājs Guntars Catlaks.