Mūsdienu Krievijas identitātes veidošanā ļoti būtiska loma ir atvēlēta Otrā pasaules kara notikumiem. Tie iezīmēja Krievijas priekšteces – Padomju Savienības – uzvaru pār fašismu, turklāt piedzīvojot arī fašisma nonākšanu Maskavas pievārtē, tādējādi apliecinot valsts spēku. Taču mūsdienās Krievija tiecas piesātināt vēsturiskos faktus ar politiku, lai veidotu sev izdevīgu ainu par vēsturiskiem notikumiem, vienlaikus to izmantojot kā ieganstu, lai nomelnotu ikvienu valsti un sabiedrību, kas atsakās pieņemt Kremļa melnbalto redzējumu par vēsturi.
Šā gada 16. janvārī Saeima pieņēma lēmumu par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību. Saeima uzsvēra, ka Krievijas amatpersonu centieni pārskatīt starptautisko attiecību notikumus ar mērķi attaisnot Padomju Savienības nodarījumus pret citām valstīm ir nepieņemami, kā arī norādīja uz nepieciešamību sniegt objektīvu vēstures notikumu skaidrojumu. Nav pārsteidzoši, ka Kremļa propagandas mediji uz šādu lēmumu atbildēja ar intensīvu dezinformāciju, izplatot vēstījumu par Latviju kā valsti, kurā valda fašisms, rusofobija un tiek aktīvi pārrakstīta vēsture.
Šis raksts ir tapis Austrumeiropas politikas pētījumu centra sagatavotu rakstu sērijā projekta «Dezinformācijas kampaņas pret Latviju, ES un NATO: naratīvu izpēte» ietvaros. Projekts tiek īstenots ar International Republican institute (IRI) atbalstu. Tā gaitā notiek regulāra interneta mediju caurlūkošana, izmantojot IRI izstrādāto mediju monitoringa rīku «Versus». Iegūtie dati tiek izmantoti rakstu sagatavošanā.
Vēstures gads
2019. gada nogalē Eiropas Savienība pieņēma rezolūciju, kurā gan nacistiskā Vācija, gan Padomju Savienība tika nosodītas par Eiropas sadalīšanu ietekmes sfērās, kas galu galā noveda pie Otrā pasaules kara, faktiski pielīdzinot abu totalitāro režīmu nodarījumus. Saprotams, ka šī rezolūcija Krievijā izpelnījās ļoti asu kritiku, apsūdzot Rietumus vēstures kropļošanā, lai attaisnotu pret Krieviju vērsto politiku. Šā gada janvārī Krievijas prezidents V.Putins 2020. gadu nodēvēja par vēstures gadu, ņemot vērā, ka šogad aprit 75. gadskārta kopš Otrā pasaules kara beigām.