Liecības pret bijušo izlūkdienesta darbinieku Aigaru Sparānu kukuļošanas lietā sniedzis Tukuma lidostas līdzīpašnieks, dažādās ieroču un stratēģisko preču tirdzniecības krimināllietās pavīdējušais Konstantīns Soloduha. Viņš kukuļošanā atzinies, esot apcietinājumā. Sparāns turpretim kukuļņemšanu noliedz, ziņo LTV raidījums "de facto".
Par SAB darbinieka kukuļošanu liecinājis darbonis no ieroču biznesa (5)
Soloduha ne reizi vien bijis tuvumā stratēģiskās nozīmes preču aprites krimināllietām, taču pats allaž bija izsprucis sveikā. Plašu rezonansi guvušajā tā sauktajā Moldovas ieroču lietā sākotnēji aizdomās turamais bija arī Soloduha, bet uz apsūdzēto sola viņš tā arī nesēdās.
Valsts drošības dienests (VDD) raidījumam "de facto" 2016.gadā atzina, ka pierādījumi pret Soloduhu nebija pietiekami. Par ieroču pārvešanu no Moldovas uz Armēniju notiesāja citu personu, ko tiesā aizstāvēja Soloduhas advokāts. Piesprieda tikai naudas sodu.
Soloduhas firma bija iesaistīta vēl vienā VDD kriminālprocesā par helikopteru rezerves daļu piegādi Jemenai. Par dokumentu viltošanu apsūdzēja uzņēmuma darbinieku, bet tiesā viņu attaisnoja.
Pēdējo reizi medijos Soloduhas vārds atkal plašāk izskanēja 2018.gadā, kad Lietuvas mediji saistībā ar kukuļošanu kaimiņvalsts armijā kā ieinteresēto pusi minēja Soloduhas firmu "Wings 4 Sky Group", kam pieder lidosta "Jūrmala" pie Tukuma.
Pašlaik Soloduha atrodas apcietinājumā Centrālcietumā kādas VDD izmeklētas lietas ietvaros, par ko nekāda informācija netiek sniegta. Ļoti ticams, ka lieta atkal saistīta ar stratēģiskās nozīmes preču aprites pārkāpumiem.
Esot apcietinājumā, Soloduha uzrakstījis iesniegumu VDD par kukuļu došanu Satversmes aizsardzības biroja (SAB) darbiniekam Sparānam caur diviem starpniekiem vairāku gadu garumā. Vairāki avoti "de facto" apstiprināja, ka Soloduha kā starpniekus esot minējis uzņēmēju Edvīnu Inkēnu un bijušo politiķi Andreju Panteļējevu, kurš pa vidu politiskajai darbībai paspēja pastrādāt arī SAB. Vairākos maksājumos Soloduha it kā nodevis Sparānam kopumā 35 tūkstošus eiro.
Panteļejeva telefons bija izslēgts, bet Inkēns īsā sarunā noliedza, ka viņš varētu būt bijis starpnieks kukuļošanas lietā. "Nekādā gadījumā," sacīja Inkēns un uz jautājumu, vai VDD viņu bija aizturējis, atbildēja: "jums nav pareiza informācija."
Sparāns vainu noliedz
Atvaļinātā SAB darbinieka Sparāna advokāts Aleksandrs Berezins stāsta, ka Sparāns kategoriski noliedz kukuļu ņemšanu un to, ka viņam jebkas būtu bijis zināms par kukuļu došanu.
Advokāts atklāj, ka arī pats Soloduha atzīst, ka viņa lūgumi nekad nav tikuši realizēti.
Soloduha esot gribējis iegūt informāciju, kas ir drošības iestāžu rīcībā par viņam piederošo lidlauku, un panākt tā pilnvērtīgu darbību.
Raidījums "de facto" jau 2015.gadā ziņoja, ka drošības iestāžu negatīvu atzinumu dēļ Soloduhas lolotajai lidostai tika atņemts sertifikāts.
Sparāna advokāts Berezins atzīst, ka Sparāns ar Soloduhu ir tikušies, bet neesot runājuši par it kā samaksāto naudu. Sparāns tobrīd vēl strādāja SAB, bet tikšanās apstākļus advokāts nepārzina.
"Kad tu esi operatīvais darbinieks un strādā valsts drošības iestādēs, tur jau grūti nošķirt, kurā brīdī tu tiecies [ar kādu] kā valsts amatpersona vai kā... nedomāju, ka tur būtu kādi privāti jautājumi bijuši," par Sparāna un Soloduhas tikšanos saka Berezins.
Soloduhas pārstāvji šo lietu nekomentē
VDD aprobežojas ar relīzi, ka veiktas kratīšanas lietā par kukuļņemšanu lielā apmērā. Tika aizturētas trīs personas, viena apcietināta. Vēlāk Sparānu atbrīvoja pret 50 tūkstošu eiro drošības naudu.
Sparāns 2018.gada beigās atvaļinājās no dienesta. Pie plašāk apspriestajiem brīžiem Sparāna karjerā minama viņa nejaušā atrašanās Valsts ieņēmumu dienesta galvenā kontrabandas apkarotāja Vladimira Vaškeviča spridzināšanas vietā īsi pēc eksplozijas.
Sparāns arī aktīvi iesaistījās Ventspils tranzītbiznesa konfliktējošo pušu pārrunās. Rūdolfs Meroni, kam prokuratūra uzticējusi sargāt apsūdzētajam Aivaram Lembergam iespējams piederošo mantu, liecībās Anglijas tiesā klāstīja, ka SAB ieskatā cīņa par "Ventbunkeru" kaitējot Latvijas valsts interesēm. Tādēļ Sparāns mēģinājis organizēt Meroni tikšanos ar vienu no pusēm Oļegu Stepanovu, bet neveiksmīgi.
Pēc tiesībsargājošo iestāžu darbinieku stāstītā, Sparāns arī pielicis pūles pierādījumu vākšanā pret Lembergu. Pēdējais savukārt apsūdzējis Sparānu "jumtošanā".