Pagājušā gada decembrī lielākais naftas pārstrādes uzņēmums “Saudi Aramco” pasaulē kotēja savas akcijas biržā, un toreiz naftas cena bija vidēji 60 dolāri par barelu naftas. Tomēr tagad naftas cenas ir kritušās par vairāk nekā pusi, un koronavīrusa krīzes dēļ ir dramatiski mazinājies pieprasījums pēc enerģijas produktiem.
Šis fakts ir radījis ļoti milzīgu spiedienu uz “Saudi Aramco”, kas jau drīzumā plāno ziņot par saviem finanšu rezultātiem šī gada pirmajā ceturksnī.
Pēc investoru prognozēm, “Saudi Aramco” akciju cenas, kas vienā brīdī maksāja ap desmit dolāriem, ir kritušās par piekto daļu. Kopumā koronavīrusa krīzes dēļ uzņēmums varētu būt zaudējis vismaz triljonu dolāru, galvenokārt – pieprasījuma pēc naftas dēļ.
Saūda Arābija un Krievija, kas naftas tirgū savu nesaskaņu dēļ ir radījušas lielākos satricinājumus, ir panākušas vienošanos par produkcijas mazināšanu. Šāds solis ir palīdzējis naftas cenām stabilizēties, bet pašlaik nekas neliecina par to nozīmīgu celšanos, tieši otrādi – naftas cenas var vēl vairāk kristies, jo pasaulē drīz aptrūksies vietas, kur uzglabāt naftas produktus.
“Cipari ir nepielūdzami – ja produkcijas apjomi netiks samazināti, tad pie tik pazemināta pieprasījuma, kāds ir pašlaik, globālās naftas glabātuves būs pārpildītas jau maija otrajā pusē,” sacīja naftas tirgus analītiķe Luīze Diksone.
Viņa sacīja, ka naftas ražotāji redz gaismu tuneļa galā, jo valstīm izdodas samazināt naftas ieguves apjomus, kā arī – pakāpeniski vērojams neliels, bet pieprasījuma pieaugums pēc naftas produktiem, jo valstis un pilsētas mazina noteiktos ierobežojumus. Tomēr, naftas cenai paliekot 30-40 dolāru robežās par barelu, “Saudi Aramco” var saskarties ar finansiālām problēmām.
Pagājušajā nedēļā aģentūra “Reuters” ziņoja, ka “Aramco” ir tuvu, lai saņemtu desmit miljardu dolāru lielu aizņēmumu no 10 banku grupas. Šāda nauda ir nepieciešama, lai izpildītu savas saistības attiecībā pret Saūda Arābijas uzņēmumu SABIC, kurā “Aramco” pieder 70% akciju.