Stāsts par diviem Latgales kongresiem, tajos apspriestajiem jautājumiem, argumentiem "par" un "pret" apvienoties ar pārējiem Latvijas novadiem.
1917. gads gan Latgales, gan Latvijas vēsturē iezīmē vairāku nozīmīgu notikumu virkni, kas, kā skaidro vēsturnieki, lielā mērā bija sakritības un nejaušības, kas ļāva jau 1918. gadā dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Taču mūsdienās maz saglabājusies izpratne par 1917. gada Latgales kongresiem, kuru rezultātā Latgale apvienojās ar pārējiem Latvijas novadiem. Tieši ar šiem notikumiem, sevišķi Franča Kempa uzskatiem un nostāju abu kongresu laikā, saistās vairāki stereotipi par Latgali, sevišķi par Latgales vēlmi būt par autonomu reģionu.
Sākotnējā latgaliešu kulturālā atmoda Pirmā pasaules kara laikā pārtapa par politisku atmodu. 1917. gada 12. martā. Latgaliešu kara upuru palīdzības biedrības telpās Sankrēterburgā notika plaša Latgales inteliģences, strādnieku un karavīru apspriede, kurā tika debatēts par Daugavpils, Ludzas un Rēzeknes apriņķu atdalīšanu no Vitebskas guberņas un to pievienošanu Vidzemes un Kurzemes latviešu apdzīvotajai teritorijai. Vairums klātesošo delegātu balsoja par apvienošanos (par 43, pret 23), tādēļ tika ievēlēta organizācijas komisija apvienošanās kongresa sasaukšanai. 6.—7. aprīlī Rēzeknē notika Latgales sabiedrisko darbinieku apspriede, kas nosūtīja telegrammu Krievijas Valsts domniekam Jānim Goldmanim prasot visas latviešu zemes apvienot vienā autonomā apgabalā.