Duglass uzsver, ka Mjanmā konfiscētā metilfentanila daudzums ir pietiekami liels, lai saražotu fentanilu apjomā, kas atbilstu visā reģionā gada laikā saražotajam heroīnam.
“Šis ir brīdis, no kura mēs baidījāmies - sintētiskie opioīdi reģionā ir lielā apjomā,” uzsver eksperts.
Āzijas metamfetamīna bums ir uzskatāms par vienu no lielākajām narkotiku krīzēm pasaulē. To veicina lieli noziedzīgie sindikāti, kas pēdējo gadu laikā pārorientē savu darbību no tādām augu valsts izcelsmes narkotikām, piemēram, heroīna, uz lētāk un vienkāršāk ražojamām sintētiskajām narkotikām - tādām kā metamfetamīns.
Āzijas noziedzīgajiem grupējumiem izdodas darboties ar salīdzinoši mazu policijas iejaukšanos, jo viņi savu darbību koncentrē tā dēvētajā Zelta trīsstūrī - reģionā, kur robežojas Taizeme, Laosa un Mjanma.
Zelta trīsstūris gadiem ilgi bija pasaulē lielākais heroīna ražošanas reģions, kas joprojām ir uzskatāms par teritoriju, kas lielā mērā atrodas ārpus likuma. Īpaši tas raksturīgs tieši Mjanmā, kur daļu teritoriju faktiski kontrolē dažādi bruņoti grupējumi.
Tā rezultātā Dienvidaustrumāzija ir piedzīvojusi bezprecedenta sintētisko narkotiku rūpniecības un tirdzniecības uzplaukumu.
Kā liecina UNODC apkopotā informācija, tikai metamfetamīna tirgus apgrozījums Āzijā un Dienvidaustrumāzijā veido 61,4 miljardus ASV dolāru gadā.
Šī nozare ir tik spēcīga, ka pat jaunā koronavīrusa epidēmija nav būtiski ietekmējusi sintētisko narkotiku ražošanu un tirdzniecību reģionā.
UNODC pārstāvis Duglass uzsver, ka sintētisko narkotiku un to izgatavošanai nepieciešamo izejvielu ražošana, kā arī narkotiku tirdzniecība Zelta trīsstūrī arī Covid-19 pandēmijas laikā risinās rekordlielos apjomos.
“Ir skaidrs, ka šāda veida ražošanas vietu tīklu izveidošana nebūtu iespējama bez nopietnu transnacionālu organizētās noziedzības grupējumu būtiska finansiāla atbalsta,” uzsver eksperts.