Pēc neilga pārtraukuma portāla TVNET ārpolitikas raidījumā «Pasaule kabatā» atkal ir tikusi noturēta ekspertu diskusija. Šoreiz pieskārāmies mediju telpā ne pārāk plaši aplūkotam, taču ļoti būtiskam tematam – migrantu izaicinājumiem Covid-19 ietvaros visā pasaulē. Diskusijā piedalījās domnīcas «Providus» vadošā pētniece Agnese Lāce un bankas «Citadele» ekonomists Mārtiņš Āboliņš.
Situācija bēgļu nometnēs
Agnese Lāce piekrīt, ka bēgļu nometnes ir viena no jūtīgākajām vietām Covid-19 izplatības ierobežošanas kontekstā. Tas nav tikai tādēļ, ka tur salīdzinoši šaurā vietā dzīvo ievērojams cilvēku daudzums, bet arī tāpēc, ka sanitārie un higiēnas apstākļi šajās vietās nav tik labi. Lai šo situāciju risinātu, ir jādomā, kā arī Covid-19 laikā šiem cilvēkiem nodrošināt cienīgus dzīves apstākļus. Dažas Eiropas valstis pēc krīzes sākuma ir sākušas bēgļu pārvietošanu no nometnēm un attiecīgu uzņemšanu. Patvēruma pieprasījumu skaits Eiropā pagaidām ir samazinājies faktiski uz pusi, un lielākā daļa pieprasījumu ir no cilvēkiem, kuri jau atradās Eiropā. Līdz ar to valstīm šobrīd vajadzētu būt kapacitātei uzņemt patvēruma meklētājus no nometnēm, saka pētniece. Turklāt to varētu darīt arī Latvijā, jo Muceniekos apdzīvošanas blīvums nav tik liels. Tomēr pagaidām pie mums nav politiskās gribas to darīt.
Vai pasaules ekonomikā samazināsies pieprasījums pēc sezonālā migrantu darbaspēka?
Komentējot situāciju saistībā ar to, ka Covid-19 izraisītā sezonālā darbaspēka trūkuma dēļ daudzas pasaules valstis ir sākušas centienus aizstāt viesstrādniekus ar vietējiem iedzīvotājiem, Āboliņš norāda, ka šie centieni pagaidām nav vainagojušies ar lieliem panākumiem.