Laikā, kad sabiedrības uzmanība ir pievērsta Covid-19 pandēmijai, valdība, izskatot Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzīto augstskolu pārvaldības reformu, pie reizes ir atbalstījusi grozījumus, kas ievērojami sašaurinās valsts kapitālsabiedrību padomes locekļu amatpersonu deklarāciju publisko daļu. Ministrija tajā problēmu nesaskata. Pret grozījumiem iestājas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) un Sabiedrība par atklātību “Delna”.
Vēlas ierobežot publiskojamo informāciju
12. maijā notikušajā valdības sēdē, diskutējot par jauno augstskolu pārvaldības modeli, ministri, izņemot grozījumus Augstskolu likumā, pie reizes atbalstīja grozījumus likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”. Grozījumi paredz, ka valsts dibinātu augstskolu un kapitālsabiedrību padomes locekļiem savu amatpersonu deklarāciju publiskojamās daļās būs jānorāda krietni mazāk informācijas nekā līdz šim.
Ja grozījumus apstiprinās Saeima, vairs nebūs publiski pieejama informācija par cilvēka nekustamiem īpašumiem, transportlīdzekļiem, naudas uzkrājumiem, parādsaistībām vai par to, kuru komercsabiedrību dalībnieks, akcionārs vai biedrs ir deklarācijas iesniedzējs.
No deklarācijas publiskās daļas varēs iegūt informāciju tikai par tiem ienākumiem, kas saistīti ar valsts amatpersonas pienākumu izpildi. Vienlaikus būs pieejama informācija par citiem amatiem, uzņēmuma un pilnvarojuma līgumiem, bet neparādīsies visi ienākumi.
Taisnības labad ir jāsaka, ka atbildīgajiem dienestiem, piemēram, Ģenerālprokuratūrai vai KNAB, informācija pilnā apjomā būs pieejama arī pēc šo grozījumu pieņemšanas.
Cer pievilināt privātā sektora izcilniekus darbam augstskolu padomēs
Likumprojekta anotācijā teikts, ka grozījumi esot nepieciešami, “lai sekmētu atbilstošu profesionāļu piesaisti padomes locekļu amatiem arī kapitālsabiedrībās, kurās publiskai personai ir tiesības izvirzīt pārstāvi darbam padomē, kā arī, lai plānotās augstākās izglītības pārvaldības reformas tiktu veiksmīgi īstenotas.”