Laikā, kad pasauli ir aptvērusi pandēmija, ģeopolitiskās intereses nebūt nav zaudējušas savu nozīmi. Ņemot vērā revanšisma lomu mūsdienu Krievijas elites rīcībā, Krievijas oportūnistiskās dezinformācijas kampaņas rit pilnā sparā. Viens no populārākajiem tematiem ir vēstījums par Baltijas valstu nespēju pastāvēt pašām par sevi. Izvēršot dezinformācijas kampaņu, Krievija mēģina radīt priekšstatu, ka Latvija ir neizdevusies valsts (failed state), proti, tā nav spējīga pildīt pat minimālos valsts uzdevumus. Prokrieviskie mediji mēģina veidot priekšstatu, ka Latvija, «pateicoties» nespējīgai politiskajai elitei jau teju 30 gadu garumā, faktiski piedzīvo savu norietu.
Šis raksts ir tapis Austrumeiropas politikas pētījumu centra sagatavotu rakstu sērijā projekta «Dezinformācijas kampaņas pret Latviju, ES un NATO: naratīvu izpēte» ietvaros. Projekts tiek īstenots ar International Republican institute (IRI) atbalstu. Tā gaitā notiek regulāra interneta mediju caurlūkošana, izmantojot IRI izstrādāto mediju monitoringa rīku «Versus». Iegūtie dati tiek izmantoti rakstu sagatavošanā.
PSRS laimība
2020. gada sākums iezīmēja aktivitātes pieaugumu Krievijas oportūnistiskajā dezinformācijas kampaņā, mēģinot izmantot vairākus notikumus informācijas sagrozīšanai ar mērķi nomelnot Latviju. Šā gada sākumā tika publiskots pasaules centrālās organizācijas naudas atmazgāšanas apkarošanai Finanšu darījuma darba grupas lēmums nepakļaut Latviju pastiprinātai finanšu novērošanai, neiekļaujot Latviju tā dēvētājā «pelēkajā sarakstā» ar valstīm, kurās konstatēti stratēģiski trūkumi naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanā.
Lai gan varētu pieņemt, ka šādas ziņas būtu jāuztver ar zināmu optimismu, novērtējot valsts ieguldījumu finanšu sektora pilnveidošanā, prokrieviskie mediji nekavējās izmantot situāciju valsts nomelnošanai.
Piemēram, medijs «Sputnik News» ziņoja, ka svinības ir pāragras. Valdībai tika pārmesta nekompetence, finanšu nozarē ieviešot pārāk stingrus ierobežojumus un faktiski iebaidot bankas tiktāl, ka tās baidās izsniegt kredītus parastajiem ļaudīm, savukārt nerezidentu apkalpošanas ierobežošana novedīs pie pilnīga ārvalstu investīciju (lasi – Krievijas) izsīkuma. [1] Tādējādi valdībai tiek pārmesta ekonomikas žņaugšana, lai izpildītu savu īsteno «saimnieku» vadlīnijas, kam tika piestiprināts cits populārs vēstījums, proti, ka vēršanās pret nerezidentu sektoru tika veikta Briseles un Vašingtonas interesēs.