Aptuveni 10 000 Latvijas studējošo Covid-19 krīzes iespaidā varētu pārtraukt savas akadēmiskās gaitas, liecina Latvijas Studentu Apvienības (LSA) aprīlī veiktā aptauja. Lai tas nenotiktu, LSA piedāvā izveidot īpašu – sociālo stipendiju fondu, no kura palīdzība tiktu sniegta sociāli visneaizsargātākajiem studentiem. Tajā pašā laikā Izglītības un zinātnes ministrija strādā pie citiem veidiem, kā palīdzēt grūtībās nonākušajiem studentiem. Taču abu pušu izpratne par šo palīdzību atšķiras.
Gribu studēt!
“Ir pienācis laiks izbeigt romantizēt studentu ciešanas! Ir laiks beigt jokot par lētas un neveselīgas pārtikas ēšanu kā ikdienas normu.”
“Stipendijai būtu jāspēj nosegt studenta pamatizdevumus. Šobrīd ar to pietiek, lai īrētu vietu istabiņā dažās kopmītnēs un nopirktu aptuveni 60 paciņas roltonu.”
Šīs ir tikai dažas no skaudrajām atziņām par studentu ikdienu, ko nākas lasīt šonedēļ rīkotās sociālās kampaņas “Gribu studēt” ietvaros. Ar šo kampaņu LSA vēlas, lai politikas veidotāji ieklausītos studentu aktuālajās problēmās. Un tādu pēdējā laikā netrūkst.
Tieši Covid-19 krīzes laikā saasinājušās finanšu grūtības ir viens no iemesliem, kāpēc aptuveni 10 000 Latvijas studējošo apsver domu pārtraukt savas līdzšinējās akadēmiskās gaitas, sarunā ar TVNET skaidroja LSA vadītāja Justīne Širina:
“Pirmkārt, tas ir darba aspekts. Otrkārt, tev visdrīzāk ir papildu slodze un tu nespēj apvienot studijas ar darbu. Turklāt ir studenti, kas nav vienīgie mājsaimniecībā vai ģimenē, kuri ir saskārušies ar finanšu grūtībām.
Piemēram, students atbalsta savus vecākus, vai tieši otrādi – viņam pašam ir apgādājamie un viņam ir jāpalīdz saviem bērniem. Tā situācija pavisam nav rožaina,” saka Širina.