Stāsts par Latgali līdz 1934. gadam, uz kā fona var labāk saprast Ulmaņa režīma politiku attieksmē pret Latgali un latgalisko. Latgaliešu valodas lietojums presē, skolās un pašvaldībās. Trasuna un Kempa darbība.
Pirms trīs gadiem tika aizvadīts Latgales Simtgades kongress, kas nesa sev līdzi daudz pozitīvu pārmaiņu Latgalei, par kuras vēsturi un citādo attīstību no pārējās Latvijas beidzot uzzināja plašāka sabiedrība. Bet, no otras puses, tas raisīja arī skaļas diskusijas, sevišķi Simtgades kongresā pieņemtās rezolūcijas kontekstā, kas (protams, ņemot vērā mūsdienu situāciju) lielā mērā tika balstīta uz nozīmīgākajiem 1917. gada kongresa rezolūcijā ietvertajiem punktiem, sevišķi uzsverot valodas un palielinātu pašnoteikšanās tiesību jautājumus. Diemžēl, gan toreiz, gan tagad Latgalei dotie solījumi tiek turēti daļēji vai netiek turēti vispār.
Atgriežoties pie vēstures notikumiem, kā zinām, 1917. gada 9. un 10. maijā Rēzeknē notika Latgales pārstāvju kongress, kas lēma par Latgales atkalapvienošanos ar citiem Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem.
1917. gada 30. jūlijā (12. augustā pēc vecā kalendāra) Rīgā deputātu padomju pārstāvju sanāksmē izveidoja Latvijas strādnieku, kareivju un bezzemnieku deputātu padomes izpildkomiteju jeb Iskolatu, kas nodarbojās ar padomju varas ieviešanu Latvijā. Iskolats bija pirmais latviešu valstiskais veidojums pēc krustnešu iebrukuma mūsdienu Vidzemes un Latgales teritorijā, kurš kā autonomija no 1917. gada 31. decembra iekļāvās Krievijas PFSR sastāvā.