Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Lai neaizdegtos: cik daudz kontakdakšu drīkst saslēgt vienā rozetē? (13)

Raksta foto
Foto: Unsplash

Dzīvojot mūsdienu tehnoloģiju laikmetā, ātri vien top skaidrs, ka ar vienu rozeti pie sienas ir stipri par maz. Lai palielinātu rozešu skaitu, nākas izmantot pagarinātājus un sadalītājus, taču tādā veidā mājoklis tiek pakļauts ugunsgrēka izcelšanās riskam.

Pārslogotas rozetes ik gadu ASV izraisa 5300 ugunsgrēku, vēsta portāls “HowStuffWorks”. Lai saprastu, kādēļ pārslogotas rozetes aizdegas, ir jāsaprot, kā mājoklī darbojas elektrība.

Eiropā elektriskajos tīklos plūst 50 hercu frekvence jeb 220 volti. Gadījumos, kad kādā no tīkliem notiek pārslodze jeb tīklā elektrība plūst vairāk par pieļaujamo, drošinātājs atslēdz strāvu, tādā veidā pasargājot māju no aizdegšanās.

Tomēr drošinātāji ne vienmēr var nostrādāt. Visbīstamākā kombinācija, kas var mānīt drošinātāju, ir vairāku elektrisko ķēžu izveidošana pie vienas rozetes. Pieņemsim, ka vienai rozetei ir nepieciešams apgādāt ar elektrību veselu darba stūri – te darbojas dators, monitors, skandas, lampa un vēl telefona lādētājs. Katrai no šīm iekārtām ir nepieciešama sava rozete, tādēļ vienā rozetē ir ieslēgts pagarinātājs, bet pagarinātājā vēl ievieto sadalītāju, lai elektrība būtu katrai ierīcei. Īpaši bīstamu šo ķēdi vēl padarīs ierīces, kas ražo siltumu, piemēram, sildītāji vai fēni, kas darbojas ar lielāku jaudu. Nepareizs elektrības sadalījums ātri vien var radīt pārslodzi elektrības tīklā. Apvienojot šo ar bojātu drošinātāju, ierīces var sakarst un vienā brīdī aizdegties.

Šajā situācijā bīstamākais faktors ir tas, ka aizdegšanās var notikt vietā, kur to uzreiz nepamanīsi. Liekais elektrības radītais siltums var likt elektrības vadiem, kas iemontēti mājas sienā, sakarst, pārogļoties un radīt elektriskās izlādes. Ja sienas konstrukcijas ir no koka, tās ātri vien var aizdegties.

Vienā pagarinātājā nedrīkst likt atsevišķu elektrības sadalītāju – uz pagarinātāju ir izdalītas vairākas rozetes, uz kurām ir aprēķināts noteikts apmēru skaits, kas neļaus radīt pārslodzi. Savukārt pieslēdzot papildu sadalītāju pagarinātājā, ampēru skaits tiek neproporcionāli palielināts, tādējādi radot lielāku pārslodzes risku. Vienā rozetē drīkst pieslēgt vienu sadalītāju vai pagarinātāju, bet savukārt sadalītājā vai pagarinātājā ir ieteicams saslēgt zemas jaudas iekārtas, kā telefona lādētājs, klēpjdators vai galda lampa. Izvairies no augstas jaudas ierīču vai iekārtu pieslēgšanas pagarinātājā, piemēram, elektriskajiem sildītājiem, ledusskapja vai fēna - šīm iekārtām būs nepieciešama sava, atsevišķa rozete.  

Svarīgākais
Uz augšu