Fauči vadītais institūts tiešām pēta vīrusu izplatību. Taču pētījums, kurā vētī, vai koronavīrusi var no dzīvniekiem pārlēkt uz cilvēkiem, ir tikai viens no ASV Veselības institūta finansētajiem pētījumiem — pēdējo sešu gadu laikā publicēti vismaz 20 pētījumi. Turklāt tos finansēja pēc tam, kad pasaulē 2003. gadā izplatījās cita koronovīrusa paveids — SARS.
Ideju, ka vīruss ir laboratorijā mākslīgi radīts, kā to apgalvo Butars, Re:Check jau atspēkoja šeit un šeit.
Butars turpina ar apgalvojumu, ka savā uzrunā 2017. gadā Fauči prognozēja, ka pašreizējā ASV prezidenta administrācija saskarsies ar pandēmiju. Butars to raksturo kā aizdomīgu sakritību, norādot, ka vīrusa izplatība bijusi jau iepriekš izplānota.
Savā uzrunā Džordžtaunas universitātē Fauči tiešām brīdināja, ka turpmākajos gados ASV valdībai var nākties saskarties ar nezināmas slimības uzliesmojumu, taču, tāpat kā citi runātāji, aicināja apzināties potenciālos riskus un laikus tiem sagatavoties.
Fauči nav vienīgais, kurš par šo tematu iepriekš runājis. Par globālas pandēmijas iespējamību brīdinājuši vairāki zinātnieki.
“Nav tāda vīrusa, kas lēkātu 6 vai 12 pēdu attālumā!”
Drīzāk nav taisnība – apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta.
Šādi Butars cenšas pamatot, ka sociālā distancēšanās ir nepamatota.
6 pēdas jeb 1,8 metri nav maģisks attālums, kas garantē pilnīgu aizsardzību, taču zinātnieki pamato, ka lielākā daļa pilienu, ko cilvēks izdala, klepojot vai šķaudot, piezemējas ne tālāk par diviem metriem. Taču citi pētījumi apliecina, ka šķavu pilieni var izplatīties pat tālāk par diviem metriem.