Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu cīnās par varas saglabāšanu un savu brīvību jau kopš pagājušā gada aprīļa. Koronavīrusa mesto izaicinājumu ēnā beidzot ir gūti panākumi.
Kas bija Netanjahu problēma?
Benjamins Netanjahu, kurš ir bijis premjerministrs arī 90. gadu otrajā pusē, pie Izraēlas stūres atrodas jau kopš 2009. gada. 2019. gada aprīlī notika Izraēlas parlamenta vēlēšanas, kurās Netanjahu lūkoja savu premjerministra krēslu saglabāt. Ņemot vērā, ka Netanjahu ir visilgāk amatā esošais premjerministrs Izraēlas vēsturē un viņa vadītā partija «Likud» bija spējīga noturēties pie varas gan pēc 2009. g., gan 2013. g., gan arī pēc 2015. gada vēlēšanām, Netanjahu bija pamats uzskatīt, ka tas izdosies arī šoreiz. Uzvara Netanjahu bija īpaši svarīga, jo «Likud» līderis ir iesaistīts vairākos korupcijas skandālos. Viņš tiek apsūdzēts gan dāvanu pieņemšanā apmaiņā pret politiskajiem pakalpojumiem, gan mēģinājumos ietekmēt medijus.
Viņam ir nepieciešams saglabāt savas pozīcijas Izraēlas politikā, lai aizsargātos pret iespējamo notiesāšanu.
Tomēr šoreiz viss izvērtās daudz sarežģītāk. Pēc trīs lielāko opozīcijas spēku - Izraēlas Izturības partijas, «Yesh Atid» un «Telem» apvienošanās zem viena karoga tika izveidota partiju savienība «Zilais un baltais». Tā ar savu harismātisko līderi Beniju Gancu priekšgalā meta nopietnu izaicinājumu Netanjahu ambīcijām un 2019. gada septembra vēlēšanās izcīnīja uzvaru (tiesa gan – ar ļoti mazu atrāvienu). Netanjahu nebūt arī nepalīdzēja fakts, ka viņa tradicionālie sabiedrotie – galēji labējie un reliģiskie spēki arī nespēja iegūt pietiekami lielu vietu skaitu, lai koalīcijā ar «Likud» partiju atnestu viņam vēl vienu premjera krēslu. Tāpat arī politiķim neizdevās atjaunot pajukušo sadarbību ar partijas «Yisraeli Beitenu» vadītāju Avigdoru Lībermanu, kas būtu varējis nosvērt svaru kausus Netanjahu par labu. Šajā kontekstā diezgan pašsaprotami, ka politiķa mēģinājums izveidot valdību cieta neveiksmi. Lai nepieļautu iespēju valdību uzņemties veidot Gancam, Izraēlas parlaments nobalsoja par savas darbības izbeigšanu. Jau 2019. gada 17. septembrī Izraēlas iedzīvotāji atgriezās pie vēlēšanu urnām.