- Kā ir ar izmaksām? Cik nākas maksāt, lai uzstādītu saules paneļus, un cik ilgā laikā investīcijas sevi atpelna?
- Izmaksas ir atkarīgas no projekta sarežģītības un lieluma. Viennozīmīgi izmaksas pēdējos gados ir samazinājušās. Tas noticis galvenokārt uz tā rēķina, ka pieaug saules paneļu efektivitāte, līdz ar to samazinājusies uzstādīšanas maksa uz kilovatu. No otras puses, redzam pieaugumu darbaspēka izmaksās, jo, lai uzstādītu saules paneļus, tas ir neatņemams faktors. Līdz ar to mēs redzam, ka šie izmaksu faktori līdzsvarojas – viens samazinās, otrs pieaug.
Investīciju atpelnīšanas periods ir no septiņiem, astoņiem gadiem komercsektorā. Ja ir nevienmērīgs patēriņš, un ja saražoto enerģiju neizdodas nogādāt kopējā tīklā, tad tas atpelnīšanas periods pagarinās. Ņemot vērā, ka saules paneļu kalpošanas laiks ir 25 gadi, tad ir redzams, ka, pat atpelnot šīs investīcijas 10 gadu laikā, to ir vērts darīt.
- Kādas ir jūsu prognozes, kā enerģētikas sektors Latvijā varētu attīstīties tuvāko gadu laikā?
- Domāju, ka Latvijā enerģētikas sektors attīstīsies līdzīgi kā citviet pasaulē. Pirmkārt, notiks arvien lielāka patērētāju iesaiste – paši vairāk ģenerēsim elektroenerģiju. Enerģijas galā redzēsim to, ka patērētāji paši meklēs iespēju un risinājumus, kā saražoto enerģiju arī uzkrāt.
Neizbēgami, tas novedīs pie tā, ka enerģētikas kompānijas būs spiestas arvien vairāk koncentrēties uz šādu pakalpojumu sniegšanu, jo to vairāk pieprasīs patērētāji un pieaugs arī konkurence. Ja kāds enerģētikas uzņēmums sāks nodarboties ne tikai ar enerģijas pārdošanu, bet arī ar iekārtu uzstādīšanu, tad, protams, tāds piegādātājs patērētājam būs interesantāks.
Otrkārt, iespējams, ka energoresursu cenas vairāk izlīdzināsies ar pārējo Eiropu. Elektroenerģijas ziņā tā būs vairāk Ziemeļeiropa un Austrumeiropa, un cenas kļūs līdzīgākas ar Poliju, Somiju un Zviedriju. To veicinās arī jaunu starpsavienojumu izbūve, un, jo vairāk cenas izlīdzināsies, jo patērētājiem būs izdevīgāk. Cenas būs stabilākas, un, iespējams, mūsu patērētāji nemaksās vairāk, kā maksā kaimiņu reģionos. Līdzīgu tendenci mēs redzam arī dabasgāzes tirgū. Šobrīd cenas jau ir izlīdzinājušās, un, ja skatāmies uz cenu vasaras gāzei, tad Baltijas patērētāji maksā to pašu, ko Rietumeiropas patērētāji. Energoresursu cenas ir piedzīvojušas ievērojamu samazinājumu, un tas patērētājiem ir ļoti izdevīgi.