Latvija pēc 1934. gada – laiks, kad jau tiek aizmirsti noteikumi, uz kuru pamata Latgale piekrita apvienoties ar pārējiem Latvijas novadiem.
1918. gadā tiek izveidota neatkarīga Latvijas valsts, kuras pastāvēšanas laikā Latgales latviešu kongresos izvirzītie apvienošanās ar citiem novadiem priekšnoteikumi vairs netiek ievēroti. Pastāv viedoklis, ka latgaliešu tiesības Latvijas Republikas laikā neesot ievērotas, jo no pārējās Latvijas latviešiem, Latgalē sauktiem par baltiešiem, nepieprasīja rakstiskas garantijas. Taču tam ir arī daudzi citi iemesli. Ulmaņa laiks Latgalei nesa daudz pārmaiņu – te tiek runāts arī par otru drukas aizliegumu, un daudzi latgalieši joprojām šo posmu sauc par etnocīdu pret latgaliešiem.
Runājot par 1917. gada Latgales kongresa prasībām, 1921. gada 5. oktobra Satversmes sapulces sēdē ar absolūtu balsu vairākumu tika noraidīts 18 latgaliešu deputātu pieprasījums pēc Latgales apgabala pašvaldības. Būtībā tas bija balsojums par Latvijas valsts kā unitāras valsts modeli, kas tika definēts arī Satversmē. Līdz ar to politiskajās aprindās šis jautājums vairs nebija aktuāls. Turpmāk latgaliešu deputātu uzmanības centrā bija valsts budžeta līdzekļu sadalījums par labu Latgales ātrākai attīstībai. Runājot par latgaliešu valodu, līdz K. Ulmaņa apvērsumam latgaliešu valodā tika izdoti virkne preses izdevumu, tika izdotas grāmatas, valoda tika iekļauta skolu programmās utt., protams, to lietoja arī baznīcā, kur tā neizzuda arī pēc 1934. gada apvērsuma. Ticības lietās arī bija sava veida noteikšana, jo 1922. gadā Latvijas valdība parakstīja konkordātu ar Vatikānu, kas noteica īpašas tiesības katoļu baznīcai Latvijas valstī.
RTA profesors Dr. hist.