ASV jau ilgāk par nedēļu turpinās protesti, ko izraisīja afroamerikāņa Džordža Floida nāve 25.maijā policijas operācijas laikā. Lielākā daļa protestu sākās miermīlīgi un daļa noritēja miermīlīgi, tomēr daļa protestu izvērtās vardarbībā, vandalismā, sadursmēs ar policiju un veikalu izlaupīšanās, liekot daudzās pilsētās noteikt komandantstundu. Kāpēc protesti izplatās tik strauji un kļūst vardarbīgi - pēta Lielbritānijas raidsabiedrība BBC.
Eksperti ASV gadījumā velk paralēles ar 2011.gada protestiem Lielbritānijā, kad miermīlīgas demonstrācijas saistībā ar policistu nogalinātu vīrieti izvērtās grautiņos, kas ilga četras dienas.
Protesti vēršas plašumā kopīgas identitātes apstākļos
Tādi incidenti kā Džordža Floida nāve kļūst par “pēdējo pilienu”, jo tie simbolizē plašāku pieredzi, kas kopīga lielam skaitam cilvēku attiecībās starp policiju un melnādaino kopienu, norāda Lielbritānijas Kīlas Universitātes eksperts pūļa uzvedības jautājumos Klifords Skots.
Viņš piebilst, ka konfrontācijas iespējamība ir lielāka apstākļos, ja pastāv strukturāla nevienlīdzība.
Skots ilgstoši pētījis 2011.gada Lielbritānijas nemierus un secinājis, ka protesti tur vērsās plašumā, jo to dalībnieki dažādās pilsētās identificējās cits ar citu – balstoties uz etnisko izcelsmi vai vispārēju nepatiku pret policiju.
Tas nozīmēja, ka cilvēki, redzot protestētāju “panākumus” konkrētās vietās, mobilizējās uz protestiem arī citās pilsētās.
Ir svarīgi tas, kā policija reaģē
Protestu pāraugšana vardarbībā ir mazāk iespējama situācijā, ja policijai ir labas attiecības ar vietējo sabiedrību. Vienlaikus ļoti svarīgi ir arī tas, kā policija reaģē uz protestiem.