ASV prezidents Donalds Tramps ir pieņēmis lēmumu izstāties no tā saucamā Atvērto debesu līguma, kas tiek uzskatīts par vienu no mūsdienu bruņojuma kontroles balstiem. Kas jāzina par šo līgumu un kā tas sasaistās ar nekontrolētas kodolbruņošanās draudiem?
Kas ir Atvērto debesu līgums?
Viens no Aukstā kara mantojumiem – Atvērto debesu līgums paredz iespēju katrai no dalībvalstīm (ar īsu saskaņošanas laiku) veikt militārās novērošanas (tai skaitā fotografēšanas) lidojumus pār citu dalībvalstu teritorijām. Līguma mērķis ir padarīt informāciju par valstu bruņotajiem spēkiem, militārajām aktivitātēm un objektiem pēc iespējas caurskatāmāku un katrai valstij pieejamāku. Minētā dokumenta ideja ir šāda: jo vairāk konkurējošās armijas zinās cita par citu, jo mazāka iespēja, ka tās iesaistīsies bruņotos konfliktos.
Līdzīgu savstarpējās caurskatāmības līgumu 1955. gadā bija ierosinājis arī prezidents Dvaits Eizenhauers, taču toreizējais PSRS līderis Ņikita Hruščovs šo iniciatīvu noraidīja. Dokuments tika parakstīts tikai pēc Aukstā kara beigām 1992. gadā un stājās spēkā 2002. gadā. Līguma svarīgākās dalībnieces ir tādas militārās lielvaras kā ASV un Krievija, taču tajā ietilpst arī lielākā daļa NATO valstu (tai skaitā Latvija) un tādi aktori kā Baltkrievija, Ukraina.
Kas ir noticis?
Ceturtdien, 21. maijā, ASV paziņoja, ka tā pēc sešiem mēnešiem no minētā līguma oficiāli izstāsies. Vašingtona šo lēmumu pamato ar Krievijas veiktajiem pārkāpumiem. Maskava ilgstoši ir ierobežojusi ASV izlūklidojumus pār Kaļiņingradas apgabalu, kuru Krievija potenciāli var izmantot kā kodolraķešu palaišanas punktu bruņota konflikta gadījumā. Tāpat Kremlis ir arī ierobežojis piekļuvi okupētajām Abhāzijas un Dienvidosetijas teritorijām un nav ļāvis piekļūt atsevišķām militārām mācībām. Savi iebildumi gan ir arī Krievijai. Ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs jau ir paspējis paust, ka ASV ir piemērojusi papildu ierobežojumus lidojumiem virs Aļaskas un Havaju salām.