Līdz 12. jūnijam Tieslietu padomei, kas saskaņā ar jauno kārtību vērtē ģenerālprokurora amata kandidātus, ir jāizvirza viens kandidāts apstiprināšanai Saeimā. Jaunās kārtības ieviešana ir kulminācija saspīlējumam starp divām ietekmīgām valsts amatpersonām – tieslietu ministru Jāni Bordānu (JKP) un ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru.
Jaunā kārtība
Ģenerālprokurors ir svarīgākā persona Latvijas Republikas Prokuratūras sistēmā. Viņš, kā prokuratūras vadītājs, nosaka tās iekšējo struktūru, ieceļ amatā vai atlaiž prokurorus. Viņam ir tiesības atcelt nepamatotus vai prettiesiskus prokuroru lēmumus, kā arī viņa pavēles ir obligāti jāizpilda visiem prokuroriem un prokuratūras darbiniekiem.
Līdz šim ģenerālprokurora amata kandidātus apstiprināšanai Saeimā vienpersoniski izvirzīja Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētājs, kam konkrētais kandidāts bija jāsaskaņo ar Tieslietu padomi. Savukārt šā gada februārī ieviestie likuma grozījumi paredz, ka pretendentus uz augsto amatu vispirms vērtēs Tieslietu padome, kurā ietilpst Augstākās tiesas priekšsēdētājs, Satversmes tiesas priekšsēdētāja, Latvijas zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs, tieslietu ministrs, Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs u.c. Pēc tam Tieslietu padome no vairākiem uzklausītiem kandidātiem izvirza vienu tālākai apstiprināšanai Saeimā. Turklāt likuma grozījumi paredz, ka kandidēt var visu līmeņu tiesu tiesneši un visu amatu prokurori ar atbilstošu darba stāžu.
Izmaiņas ģenerālprokurora atlases procesā rosinājis tieslietu ministrs Jānis Bordāns.
Viņaprāt, jaunā sistēma nodrošinās to, ka amatu iegūs vislabākais kandidāts.