21. maijā ASV paziņoja par izstāšanos no Atvērto debesu līguma. Lai gan līgums vairāk regulē konvencionālā bruņojuma kontroli, daudzi eksperti ir norādījuši, ka šis solis varētu nozīmēt arī izaicinājumus kodolbruņošanās jomā.
Sarunā par Atvērto debesu līgumu, jaunas kodolsāncensības draudiem un pašreizējo situāciju ar bruņojuma kontroli pasaulē piedalījās: 1) Latvijas Universitātes asociētais profesors Toms Rostoks, 2) bijušais militārais analītiķis un bloga «Vara bungas» autors Mārtiņš Vērdiņš, kā arī 3) Baltijas Drošības fonda prezidents Olevs Nikers.
Kas ir Atvērto debesu līgums?
Viens no Aukstā kara mantojumiem – Atvērto debesu līgums paredz iespēju katrai no dalībvalstīm (ar īsu saskaņošanas laiku) veikt militārās izlūkošanas (tai skaitā fotografēšanas) lidojumus pār citu dalībvalstu teritorijām. Līguma mērķis ir padarīt informāciju par valstu bruņotajiem spēkiem, militārajām aktivitātēm un objektiem pēc iespējas caurskatāmāku un katrai valstij pieejamāku. Minētā dokumenta ideja ir šāda: jo vairāk konkurējošās armijas zinās cita par citu, jo mazāka iespēja, ka tās iesaistīsies bruņotos konfliktos.
Līdzīgu savstarpējās caurskatāmības līgumu 1955. gadā bija ierosinājis arī prezidents Dvaits Eizenhauers, taču toreizējais PSRS līderis Ņikita Hruščovs šo iniciatīvu noraidīja. Dokuments tika parakstīts tikai pēc Aukstā kara beigām 1992. gadā un stājās spēkā 2002. gadā. Līguma svarīgākās dalībnieces ir tādas militārās lielvaras kā ASV un Krievija, taču tajā ietilpst arī lielākā daļa NATO valstu (tai skaitā Latvija) un tādi spēlētāji kā Baltkrievija, Ukraina.