Līdz 12. jūnijam Tieslietu padomei, kas saskaņā ar jauno kārtību vērtē ģenerālprokurora amata kandidātus, ir jāizvirza viens kandidāts apstiprināšanai Saeimā. Iespējams, tas notiks jau šodien. Ģenerālprokurora jauno atlases kārtību, oligarhu ietekmi, kandidātu vērtēšanu un citus saistītus jautājumus raidījumā “Komforta zona” apsprieda tieslietu ministrs Jānis Bordāns un sabiedrības par atklātību “Delna” direktore Liene Gātere.
Pilnu raidījumu iespējams noskatīties šeit:
Audio:
Bordāns un Kalnmeiers
Uz diskusiju tika aicināts arī pašreizējais ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers. Tomēr viņš no šā piedāvājuma atteicās.
11. jūlijs ir Kalnmeiera pēdējā darba diena. Viņš ģenerālprokurora amatā ir kalpojis divus termiņus, proti desmit gadus. Līdz ar viņa pilnvaru beigām ir aktualizējies jautājums par amata pēcteci. Turklāt šī gada februārī tika grozīta kārtībā, kādā ieceļ ģenerālprokuroru. Jau iepriekš rakstījām, ka tas bijis saistīts arī ar konfliktu starp Kalnmeieru un tieslietu ministru Jāni Bordānu (JKP). Par to var lasīt šeit.
Diskusijā Bordāns atzīmēja, ka ģenerālprokurora atlases kārtība bija jāmaina tāpēc, ka prokuratūras vadības darbs vērtējams neapmierinoši. Turklāt diskusijas laikā viņš netieši norādīja uz Kalnmeiera ietekmējamību. Lūgts skaidrot, kas ir tie cilvēki, kas varētu būt ietekmējuši Kalnmeieru, Bordāns norādīja uz oligarhiem.
“Jau desmit gadus mums ir bijis ģenerālprokurora amatā cilvēks, kas ir piedalījies medībās kopā ar tiem, ko sabiedrībā dēvē par oligarhiem. Vienmēr ir bijuši izdomāti iemesli, lai nedarītu neko. Mēs redzam, ka nav notiesāts neviens no ietekmīgākajiem korupcijas cilvēkiem.