Katru gadu Latvijā psihiskus traucējumus piedzīvo simtiem tūkstošu cilvēku, bet sabiedrībā joprojām valda aizspriedumi (stigma), un daudzi pie speciālistiem nevēršas. Portāls "Apollo" turpina projektu "Kā tev patiešām iet?", kura mērķis ir sabiedrību izglītot par psihiskās veselības jautājumiem, gan runājot ar jomas speciālistiem, gan sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem, kam šādi jautājumi bijuši aktuāli.
Projekta ietvaros par antidepresantiem, to īpatnībām, riskiem un plašāk izplatītajiem mītiem stāsta ārsts psihiatrs, Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas katedras vadītājs profesors Elmārs Rancāns.
Antidepresantu efektivitāte ir gadu gaitā pierādīta
Antidepresanti klīniskajā praksē pēc nejaušas atklāšanas parādījās pagājušā gadsimta vidū, un 60 gadu garumā to efektivitāte ir vairākkārt apstiprināta, kā arī tiek turpināta šo medikamentu pilnveidošana, izstrādājot arvien modernākus, vieglāk panesamus antidepresantus, atgādina profesors Rancāns.
Antidepresanti iedarbojas uz trim galvenajām vielām (neiromediatoriem), kas nodrošina normālu smadzeņu darbību – seratonīnu, dopamīnu un noradrenalīnu. Medikamenti nevis aizstāj šīs vielas, bet palīdz atjaunot to daudzumu smadzenēs līdz normālam līmenim, un pēc tam organisms pats to saglabā.
"Vistuvāko analoģiju antidepresantiem varētu saskatīt ar ģipsi, kas tiek uzlikts salauztai rokai. Ģipsis pats lūzumu nesadziedē, bet, uzliekot ģipsi, mēs nostiprinām roku, lai tā varētu sadzīt, un pēc kāda laika varam ņemt nost," paskaidro speciālists.
Viņš norāda - kaut gan līdz galam nav precīzi zināms, kādēļ neiromediatoru līmenis ir samazinājies, tomēr zināms, ka medikamenti šādos gadījumos palīdz. Savukārt, ja vesels cilvēks lietos antidepresantus, "viņš laimīgāks nejutīsies ne par centu un varbūt izjutīs tikai blakusparādības," stāsta psihiatrs.