Krievijas kaimiņvalsts Baltkrievija pagājušajā nedēļā nonāca uzmanības lokā saistībā ar Aleksandra Lukašenko lēmumu atlaist valdību. Kā mēs varam izskaidrot šo prezidenta soli un kādu ainu tas iezīmē Baltkrievijas politikā? Komentāru sniedza Austrumeiropas Politikas pētījumu centra pētniece Beāte Livdanska.
Kas ir noticis?
Trešdien, 3. jūnijā, Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņoja par valdības atlaišanu. Lukašenko par šo soli bija brīdinājis jau iepriekš, sakot, ka tas notiks pirms augustā gaidāmajām prezidenta vēlēšanām. Viņa plāns ir izveidot jaunu valdību, lai iemantotu vēlētāju uzticību. Vienlaikus gan Lukašenko ir paziņojis, ka revolucionāru pārmaiņu valdības sastāvā nebūs. Tas tiek pamatots ar to, ka valsts saskaras ar koronavīrusa mestajiem izaicinājumiem un pašreizējā elite laika gaitā ir ieguvusi nepieciešamo pieredzi veiksmīga valdības darba nodrošināšanai. Viņaprāt, valdībai būtu jārīkojas proaktīvi un jāstimulē ekonomika, lai sadziedētu krīzes cirstās brūces.
Kā mēs varam izskaidrot šo Lukašenko soli? Kādu ainu tas iezīmē Baltkrievijas politikā? Atbildi portāls TVNET vaicāja Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētniecei Beātei Livdanskai.
Kā mēs varam izskaidrot šo Lukašenko soli?
Atslēgas vārds šajā stāstā ir vēlēšanas. «Ja skatāmies uz citu valstu izmantotajām polittehnoloģijām, tad parasti ir vērojama grēkāža meklēšana.
Piemēram, ja ir problēmas veselības sistēmā, kuras sabiedrībā izraisa plašu rezonansi, neapmierinātību, piketus un opozīcijas mobilizāciju, tiek atlaists veselības ministrs,» saka Livdanska. Baltkrievijas gadījumā šis triks ir izmantots, lai atlaistu visu valdību, jo šobrīd iedzīvotāju neapmierinātība ar Lukašenko režīmu ir sasniegusi ļoti lielus apmērus. Prezidentam bija jārīkojas, lai ar populistisku darbību palīdzību palielinātu savu popularitāti. Viņa mērķis ir parādīt, ka viņš tomēr ir nācijas līderis, spēj saglabāt varu un piedāvāt sabiedrībai to, ko tā vēlas. Viņa signāls sabiedrībai ir šāds: visās valsts problēmās ir vainojama tikai valdība un tās neizdarība. Papildus tam Lukašenko ir arī izdevīgi sabiedrībai jau pirms vēlēšanām parādīt konkrētas sejas, kuras būs pie varas līdz ar viņa ievēlēšanu. Tādā veidā cilvēku prātos tiek radīts efekts – par šīm sejām var balsot, jo tām var uzticēties. Šādu pieeju viņš ir izmantojis pirms daudzām vēlēšanām, saka pētniece.