Dusmas par ASV policijas piekopto rasu profilēšanu un sašutums par policijas nogalinātajiem afroamerikāņiem pēdējo dažu gadu laikā ir novedis pie kustības “Black Lives Matter” rašanās. Tomēr saspīlējums policijas un melnādaino kopienas attiecībās nav nekas jauns – rasisma praksei policijā ir gadsimtiem sena vēsture.
Kustība “Black Lives Matter” izveidojās pēc protestiem un nemieriem, kad 2014.gadā policists Misūri štata pilsētā nošāva 18 gadus veco Maiklu Braunu, kurš bija neapbruņots. Braunu nošāvušajam policistam apsūdzības tā arī netika izvirzītas.
Tomēr arī iepriekšējos gadu desmitos ASV ir bijuši līdzīgi motivēti protesti. Piemēram, 1992.gadā Losandželosā izcēlās plaši protesti pēc tam, kad tika attaisnoti afroamerikāņa Rodnija Kinga smagā piekaušanā apsūdzētie policisti. Šie nemieri izcēlās trīsdesmit gadu pēc tam, kad Losandželosā notika plaši grautiņi saistībā ar melnādainā Marketa Fraja automašīnas apturēšanu un viņa fizisku ietekmēšanu, jo policistiem bija aizdomas, ka viņš transporta līdzekli vadījis alkohola reibumā.
Kā komentārā izdevumā “The Conversation” uzsver ASV Noridžas Universitātes tieslietu un socioloģijas docente Konija Haseta-Vokere, rasisms ASV policijas vēsturē sakņojies gadsimtiem ilgi un šī problēma joprojām nav pilnībā novērsta.
Eksperte norāda, ka likumsargājošo institūciju izcelsmei ASV ir divi galvenie vēsturiskie naratīvi.
Vergu patruļas
Policijas vēsture Amerikas dienvidu kolonijās lielā mērā aizsākās ar tā dēvētājām vergu patruļām - balto vīriešu brīvprātīgajām vienībām, kuru mērķis bija nodrošināt ar verdzību saistītu likumu ievērošanu. Šīs patruļas meklēja un atgrieza vergturiem aizbēgušos vergus, kā arī apspieda vergu rīkotos dumpjus un sodīja vergus, kuri bija pārkāpuši noteikumus attiecībā uz darbu plantācijās.